Если кому-нибудь хочется поговорить по-болгарски

Обсуждение особенностей болгарского языка, словообразования, происхождения и т.д.

Модератор: Юрий

Re: Если кому-нибудь хочется поговорить по-болгарски

Сообщение Федорец Валерий » 01/02/2010, 20:26

Може би сте прав - щото има и седмОрка наред със седмИца, и осмОрка наред с осмИца, а дори и деветОрка :D (това, което в руски не се среща)...
Федорец Валерий
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4981
Зарегистрирован: 22/08/2006, 12:50
Откуда: Санкт-Петербург

Re: Если кому-нибудь хочется поговорить по-болгарски

Сообщение Пульхерия » 01/02/2010, 20:32

Nik_1 писал(а):
master7 писал(а):
Федорец Валерий писал(а):Пульхерия!

Аз бих Ви сложил "шестицата" за самОто отношение и към въпроса, и към езика. Браво на Вас :) !

"Шесторка", ми се струва, е определен вид русизъм. Какво ще кажат експертите ни :D ?


В разговорният език се среща и шесторка и петорка. Възможно е да са русизми, но аз мисля, че не са.
По български се казва четворка и само четворка. Лесно е след четворка по аналогия да се каже петорка, респ. шесторка.
Все пак правилно е петица и шестица, когато става дума за оценки от изпит.

Аз също когато играя белот с българските си приятели казвам - шестица, седмица, осмица, девятка, десятка, вале и т.н.

P.S. Абе майтап да става :).


Не намерих девятка в речника. Има само деветка и деветорка. :wink:
:wink: :wink: :wink:
Аватара пользователя
Пульхерия
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 2127
Зарегистрирован: 16/03/2008, 20:33
Откуда: Москва

Re: Если кому-нибудь хочется поговорить по-болгарски

Сообщение Nik_1 » 01/02/2010, 20:33

Пульхерия писал(а):Не намерих девятка в речника. Има само деветка и деветорка. :wink:
:wink: :wink: :wink:

Деветка, десетка - това е по шопски.
Изображение
Аватара пользователя
Nik_1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4171
Зарегистрирован: 09/03/2007, 08:22

Пред.

Вернуться в Особенности языка

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 10