из(от) веднъж + -та

Обсуждение особенностей болгарского языка, словообразования, происхождения и т.д.

Модератор: Юрий

Сообщение пламен » 15/10/2007, 03:46

globalist писал(а): Я только учусь, но пытаюсь общаться по болгарски на нескольких болгарских форумах по электронике.
И заметил, что к членной форме действительно все относятся по разному. Кто-то употребляет, а кто-то (вот вам и опять -то :)) - почти никогда. Кстати так и в Английском. Одни тыкают артикль куда не попадя, а другие - в основном обходятся без него. Причем последнее происходит все чаще.

Струва ми се, че се налага една корекция. (За което предварително се извинявам). Мисля си, че изречението би следвало да звучи така :
" И заметил, что к полной членной форме действительно все относятся по разному. Кто-то употребляет, а кто-то (вот вам и опять -то :)) - почти никогда. (тоест, употребляет только неполной форме ) "

Понеже в българският език, дума която трябва да се членува - задължително се членува . В противен случай, се променя смисълът на изречението.
Отделен въпрос е (само когато думата е от мъжски род) , случаят с пълната и непълната (кратка) членна форма. Ще си позволя да цитирам :
Мария писал(а): Термин "полная членная форма" (пълен член) актуален для существительных, прилагательных и причастий только мужского рода. Выглядит он как - ЪТ , ЯТ. Употребляется, когда вышеупомянутые части речи выступают в роли подлежащего.
Пример: УчителЯТ говори високо. УченикЪТ рецитира стихотворението на Вазов "БългарскиЯТ език".

Термин "краткая членная форма" - А , Я опять же актуален для мужского рода и употребляется во всех остальных случаях (в том числе-ВСЕГДА с предлогами).
Пример: Дадох съчинението си на учителЯ. Писах шестица на ученикА, който изрецитира стихотворението без грешки.

И полная, и краткая формы = аналог английского определенного артикля. Так же как и другие родовые формы членной формы:
ж.р. - ТА,
ср. р. -ТО,
мн. ч.- ТЕ.


П.С.
Непосредствено след освобождението 1878г. и доста време след това, в простонародният говор в източна България, се използвала само непълната членна форма, а в западна - само пълната (за всички думи подлежащи на членуване). До известна степен, това положение се е запазило и до сега.
Роман Димитров писал(а):По-лесно е в диалектите - там има или само пълен член - или само кратък...

В Троян например, членуват здравата. Ето едно харизматично изречение оттам:

Срещнах Иванът с балтонът на мостът - отивал бил в ЦУМ-ът ...... :D
:lol:
пламен
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 346
Зарегистрирован: 06/01/2006, 20:19

Сообщение globalist » 15/10/2007, 23:09

Спасибо Пламен. Но мне кажется что уж в этом топике лучше излагать свои мысли все же на русском. Поскольку тем кто хорошо понимает по болгарски это неинтересно. А тем кто плохо, хотелось бы точно уловить смысл Вашего повествования, что на неосвоенном, хоть и изучаемом языке немного трудно.
Аватара пользователя
globalist
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 737
Зарегистрирован: 08/12/2006, 17:23
Откуда: Moscow, Russia. Pravez, Bulgaria.

Сообщение пламен » 17/10/2007, 03:11

Съгласен.
За съжаление, степента ми на владеене на руския език, особенно в тази тема, би превърнало поста ми в гротеска. За всеки случай, бих искал да Ви уверя, че не съм влагал никакъв менторски уклон в поста - самият аз в ежедневието неправилно ползвам почти само непълната членна форма .
По моите скромни наблюдения, болшинството рускоговорящи изпитват известни затруднения с членната форма - което е разбираемо. Даже и аз, носител на езика, се замислям кога да напиша ЪТ, ЯТ и кога само А, Я. Но пък 99% не греша в това - да членувам въобще или не . Затова се възползвах от Вашия пост, за да заостря общото внимание към този нюанс на постпозитивната членна форма.


Между другото, тук е мястото да Ви попитам (като носител на руския език), също и другите уважаеми участници, за мнение по въпроса :
" Може ли да се говори за по-голяма близост на северо - източното руско наречие до българския език, отколкото южно руското наречие" ?
Северное наречие обладает своеобразной грамматической системой. К ее особенностям относятся:
твердое Т в окончаниях глаголов настоящего времени (идёт), которое противопоставлено мягкому Т в южном наречии;
многообразными формами перфекта прошедшего времени, отсутствующими в русском литературном языке ;
частым употреблением постпозитивной частицы -то, в ряде говоров даже склонением постпозитивной частицы - http://www.gramota.ru/book/village/map2 ... lex_a_name .

.
" Нъ възалка робием образомъ " - старобългарски (огладня като роб)
пламен
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 346
Зарегистрирован: 06/01/2006, 20:19

Сообщение Jurist » 17/10/2007, 16:27

Очень интересная тема. Спасибо за объяснение грамматики. :wink:
Александр
Jurist
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 528
Зарегистрирован: 21/10/2006, 15:55
Откуда: Москва

Сообщение globalist » 18/10/2007, 21:11

пламен писал(а):Съгласен.
За съжаление, степента ми на владеене на руския език, особенно в тази тема, би превърнало поста ми в гротеска. За всеки случай, бих искал да Ви уверя, че не съм влагал никакъв менторски уклон в поста - самият аз в ежедневието неправилно ползвам почти само непълната членна форма .
По моите скромни наблюдения, болшинството рускоговорящи изпитват известни затруднения с членната форма - което е разбираемо. Даже и аз, носител на езика, се замислям кога да напиша ЪТ, ЯТ и кога само А, Я. Но пък 99% не греша в това - да членувам въобще или не . Затова се възползвах от Вашия пост, за да заостря общото внимание към този нюанс на постпозитивната членна форма.


Не исках да кажа за менторски уклон, а имам пред вид, че тези хора кои могат да разбират ваше послание, те и така подразбират предмет. Но ние, кои малко по малко почваме да учем Български език, не имаме достатъчен опит да разбираме това.
Макар, ако вие не владееите Руски, не зная като и да действувам. :D
Аватара пользователя
globalist
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 737
Зарегистрирован: 08/12/2006, 17:23
Откуда: Moscow, Russia. Pravez, Bulgaria.

Сообщение пламен » 19/10/2007, 06:50

globalist писал(а): ...
Макар, ако вие не владееите Руски, не зная като и да действувам. :D
- Кажется, лучше всего действовать : "Со кротце , со благце" :D
( популярен български изказ, вероятно архаизъм . Означава - "по хорошему" )

Jurist писал(а):Очень интересная тема. Спасибо за объяснение грамматики. :wink:
- Всегда рад насоветовать братушкам :D ... в хорошем смисле конечно
.
" Нъ възалка робием образомъ " - старобългарски (огладня като роб)
пламен
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 346
Зарегистрирован: 06/01/2006, 20:19

Сообщение Malizia » 29/10/2007, 03:37

globalist писал(а):
пламен писал(а):Съгласен.
За съжаление, степента ми на владеене на руския език, особенно в тази тема, би превърнало поста ми в гротеска. За всеки случай, бих искал да Ви уверя, че не съм влагал никакъв менторски уклон в поста - самият аз в ежедневието неправилно ползвам почти само непълната членна форма .
По моите скромни наблюдения, болшинството рускоговорящи изпитват известни затруднения с членната форма - което е разбираемо. Даже и аз, носител на езика, се замислям кога да напиша ЪТ, ЯТ и кога само А, Я. Но пък 99% не греша в това - да членувам въобще или не . Затова се възползвах от Вашия пост, за да заостря общото внимание към този нюанс на постпозитивната членна форма.


Не исках да кажа за менторски уклон, а имам пред вид, че тези хора коиТО могат да разбЕрат вашеТО послание, те и така подразбират предметА. Но ние, коиТО малко по малко ЗАпочваме да учИм Български език, НЯмаме достатъчен опит да разбЕРЕМ това.
Макар, ЧЕ ако вие не владеете Руски, не зная като и да действувам. :D


Он хотел сказать что не бывает путаницы в том надо ли членовать или нет. Нечленованая форма звучит ужасно и режет слух, а очень часто просто весь смысл меняется. Существует путаница и среди болгар ПОЛНЫМ или НЕПОЛНЫМ членом надо членовать. Это происходит из-за почти индентичного звучания полной и короткой формы, а так же конечно, из-за незнания правил граматики. Я встречала на болгарском форуме большие споры о том является ли слово подлежащим чтобы членовать полным членом или нет. :lol: И в этом споре, филлологи утверждали полную чушь.

Позволила себе исправить Ваши ошибки- Вы ведь учитесь, будет полезно.
Аватара пользователя
Malizia
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1309
Зарегистрирован: 29/10/2007, 02:55
Откуда: Варна

Сообщение Malizia » 29/10/2007, 03:39

globalist писал(а):
пламен писал(а):Съгласен.
За съжаление, степента ми на владеене на руския език, особенно в тази тема, би превърнало поста ми в гротеска. За всеки случай, бих искал да Ви уверя, че не съм влагал никакъв менторски уклон в поста - самият аз в ежедневието неправилно ползвам почти само непълната членна форма .
По моите скромни наблюдения, болшинството рускоговорящи изпитват известни затруднения с членната форма - което е разбираемо. Даже и аз, носител на езика, се замислям кога да напиша ЪТ, ЯТ и кога само А, Я. Но пък 99% не греша в това - да членувам въобще или не . Затова се възползвах от Вашия пост, за да заостря общото внимание към този нюанс на постпозитивната членна форма.


Не исках да кажа за менторски уклон, а имам пред вид, че тези хора коиТО могат да разбЕрат вашеТО послание, те и така подразбират предметА. Но ние, коиТО малко по малко ЗАпочваме да учИм Български език, НЯмаме достатъчен опит да разбЕРЕМ това.
Макар, ЧЕ ако вие не владеете руски, не зная като и да действувам(???). :D


Он хотел сказать что не бывает путаницы в том надо ли членовать или нет. Нечленованая форма звучит ужасно и режет слух, а очень часто просто весь смысл меняется. Существует путаница и среди болгар ПОЛНЫМ или НЕПОЛНЫМ членом надо членовать. Это происходит из-за почти индентичного звучания полной и короткой формы, а так же конечно, из-за незнания правил граматики. Я встречала на болгарском форуме большие споры о том является ли слово подлежащим чтобы членовать полным членом или нет. :lol: И в этом споре, филлологи утверждали полную чушь.

Позволила себе исправить Ваши ошибки- Вы ведь учитесь, будет полезно.
Аватара пользователя
Malizia
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1309
Зарегистрирован: 29/10/2007, 02:55
Откуда: Варна

Сообщение globalist » 30/10/2007, 00:32

Malizia писал(а):Позволила себе исправить Ваши ошибки- Вы ведь учитесь, будет полезно.


Спасибо. Даже, наоборот, порадовали. Я думал ошибок будет больше.
Аватара пользователя
globalist
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 737
Зарегистрирован: 08/12/2006, 17:23
Откуда: Moscow, Russia. Pravez, Bulgaria.

Пред.

Вернуться в Особенности языка

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: Google [Bot] и гости: 7