Перевожу сайт. Требуется помощь

Не знаете как перевести? А также перевод болгарских слов и выражений которые полезно знать чтобы не попасть в неловкое положение :)

Модератор: Юрий

Сообщение sashooo » 27/09/2008, 18:15

НеОняДето... писал(а):
sashooo писал(а):вот напр. НеОняДето... пропустил исправить это:

:oops: :oops:
Вярно, пропуснал съм го. Наистина трябва да е "часовата разлика".

Тук въобще проблемът е, че вариантът, който предлага sashooo, звучи, как да кажа, по "на български". Понеже не съм филолог, не мога да го обясня грамотно, но всеки език има свой вътрешен ритъм и интонация, дори когато пишеш на него. Колкото и да поправяме текста на globalist, до съвършена граматика да го доведем - все едно, той пак ще си стои като превод от руски.

Не случайно популярна шега между преводачите е, че преводите са като жените - ако са хубави, не са верни, а ако са верни, не са хубави. :D

Аха. :lol: :lol: :lol:
И аз не съм филолог, много съм далече от това. Просто гледах да не се отклонявам много от смисъла, а и да звучи на български горе-долу.
Аватара пользователя
sashooo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1863
Зарегистрирован: 11/01/2008, 00:53
Откуда: София

Сообщение НеОняДето... » 27/09/2008, 19:21

Не искам да се натрапвам с непоискани съвети, но ще изтъкна още едно предимство на предложения от sashooo вариант. Това е избягването на думичката "не" в последния пасаж. Лично аз смятам, че тази дума няма място в речника на търговеца, а в представянията трябва да се избягва винаги, дори ако носи положително послание. Това от професионалната ми камбанария и, разбира се, като лично мнение.
Ако имате какво да кажете - добре. Пишете. Ако нямате какво да кажете - пак добре. Но не пишете.
НеОняДето...
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 883
Зарегистрирован: 20/03/2006, 20:21
Откуда: София

Сообщение globalist » 28/09/2008, 23:57

sashooo писал(а):Мой вариант:



Кажется очень толковый перевод. Спасибо.
Аватара пользователя
globalist
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 737
Зарегистрирован: 08/12/2006, 17:23
Откуда: Moscow, Russia. Pravez, Bulgaria.

Сообщение аrbat89 » 29/09/2008, 11:41

Так как спрашиваете мнение болгар скажу что най более правильно сказат "Задай въпрос".Смисл тот же и перевод правилны.
Аватара пользователя
аrbat89
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1336
Зарегистрирован: 02/07/2008, 01:26
Откуда: Болгария

Re: Перевожу сайт. Требуется помощь

Сообщение pan GROFF » 04/10/2010, 12:46

посмотрите другие сайты на болгарском языке, обязательно найдете.
Земля в солнечной системе играет роль сумасшедшего дома.
Аватара пользователя
pan GROFF
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 14
Зарегистрирован: 22/09/2010, 22:42
Откуда: Варна, Болгария

Re: Перевожу сайт. Требуется помощь

Сообщение seriozniy » 17/10/2010, 00:07

отправить запрос - ДА СЕ НАПРАВИ ЗАПИТВАНЕ
seriozniy
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 88
Зарегистрирован: 09/06/2010, 00:43

Пред.

Вернуться в Что бы это значило?

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1