Двойное осигуряване собственников фирм????

Законодательство Болгарии: конституция, кодексы, законы...

Модератор: Юрий

Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Юрий » 06/03/2010, 23:39

Дней десять бухгалтеры и собственники наленьких фирм не могут понять, почему они должны платить налоги за две не получаемых ими зарплаты. Данное не понимание связано с новым указанием Исполнительного директора НАП об обязательном социальным обеспечением. Умеется ввиду указание с изх. № 24-00-7 от 25.02.2010 г., которое не просто тотально смешало все в бухгалтерии и юриспруденции, но и заставило впасть в панику собственников малких и семейных фирм.

Вот сообщения на сайте Налоговой инспекции Болгарии:
Съдружници и собственици в търговски дружества се осигуряват в дружеството в зависимост от упражняваната трудова дейност
05 март 2010
Съдружниците в търговски дружества се осигуряват в дружеството в зависимост от упражняваната трудова дейност в него. Ако упражняват трудова дейност, която по своята същност е дейност по управление и контрол, те се осигуряват в това си качество. Осигурителните вноски трябва да се внасят върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности квалификационни групи професии.
Съдружник, който извършва трудова дейност по управление и контрол, който не упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице, не дължи осигурителни вноски в това си качество. Ако извън дейността по управление и контрол, съдружниците полагат личен труд в дружеството в качеството на самоосигуряващи се лица, те подлежат на осигуряване и на това основание.
Например ако собственик на ЕООД, чиито предмет на дейност е извършване на финансови услуги, само участва в управлението на фирмата без да предоставя финансови услуги, то тогава той се осигурява само като управител. Ако обаче освен, че управлява фирмата, той работи и като финансов консултант, то той полага труд като самоосигуряващо се лице и трябва да се осигурява и в това си качество.Не подлежат на осигуряване съдружниците, които не упражняват трудова дейност в дружеството и единственото възнаграждение, което им се полага са дивиденти разпределени от печалбата.
Источник: http://portal.nap.bg/

Весь бухгалтерский и юридический интернет Болгарии сейчас находится в шоке, так как вместо помощи мелкому бизнесу правительство пытается собрать побольше налогов с мелкго бизнеса, работающего открыто оплачивающего все законосообразные налоги, вместо того чтобы конктролировать теневой бизнес и добиться сбора налогов с него...
Вот один из многочисленных комментариев полезные для посетителей форума:
Счетоводни и правни форуми в интернет от няколко дни са луднали заради ново указание на Изпълнителния директор на НАП за задължителното осигуряване. Става дума за указание с изх. № 24-00-7 от 25.02.2010 година, което не просто обърка счтоводства и юристи, но и паникьоса собствениците на малки и семейни фирми.

Ако е вярно, че ще трябва да се осигурявам и като управител на фирма, и като самоосигуряващ се работник в нея, тоест два пъти, аз ще трябва да фалирам, обясни отчаян собственик на семеен бизнес в областта на услугите от Пловдив. Във фирмата той и съпругата му съвместяват работата, която в голяма компания със същата дейност изпълняват управителя, мениджъра, шофьора, изпълнителите и дори чистача. И ако досега Законът даваше правото на съпрузите да се самоосигуряват върху минималния доход от 420 лева, сега с това изменение мъжът ще трябва да плаща още една осигуровка – освен като работник (виж горе – мениджър, шофьор...), ще трябва да дължи осигуровки и върху минималния доход за ръководна длъжност, който е почти 800 лв, само защото се води и управител на ЕООД-то.
И това във време на криза, когато не е ясно ще намерим ли поръчка или не. За какво става дума, искат да убият малките фирми и да останат само големите компании ли – гневи се собственикът на ЕООД.
Ще фалираме, или ще минем в сивия сектор. Или изобщо ще се махнем от Държавата – са мненията, които се чуват из интернет форумите.
F2F TV провери основателни ли са притесненията и получи отговор само на два от въпросите си – какво значи това ново указание и как ще се прилага в случай като разказания по-горе. Публикуваме ги без никаква редакторска намеса.

Въпрос 1:
Изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) е дал указания с изх. № 24-00-7 от 25.02.2010 г. относно дължими задължителни осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване върху неначислени възнаграждения за лицата, упражняващи трудова дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), което е публикувано на Интернет-страницата на агенцията. На основание чл. 10, ал. 1, т. 4 от Закона за НАП указанията, дадени от Изпълнителния директор на НАП, за единното прилагане на данъчното и осигурителното законодателство в рамките на функциите и правомощията на агенцията са задължителни за прилагане от органите на агенцията.
Указанието е във връзка с направеното допълнение на чл. 6, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), според което от 01.01.2010 г. в осигурителния доход се обхващат всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени възнаграждения, както и неначислените и други възнаграждения от трудова дейност. В тази връзка е изменен и чл. 6, ал. 3 от КСО, вследствие на което осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване върху неначислени възнаграждения от трудова дейност се дължат и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. В кръга на лицата, подлежащи на задължително осигуряване за четирите фонда на държавното обществено осигуряване: фонд „Пенсии”, фонд „Общо заболяване”, фонд „Трудова злополука” и фонд „Безработица” лица по реда на тази разпоредба попадат изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите.
Предвид извършената промяна в кодекса, липсата на изричен писмен договор за възлагане на управлението, сключен с управителя на търговското дружество, и при условие, че е спазен основният принцип да е налице упражняване на трудова дейност от лицето, което вписано за управител, не го освобождава от задължението за осигуряване по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, по който се осигуряват изпълнителите по договори за управление и контрол.
От 01.01.2010 г. собствениците на ЕООД и съдружниците в ООД, които са и управители на дружеството, се осигуряват задължително по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. Осигурителните вноски по този ред се внасят върху възнаграждението по договора за възлагане на управлението на дружеството, независимо дали е изплатено на лицата или само е начислено, но не е изплатено, както и в случаите, когато възнаграждението не е начислено. Ако с договора не е уговорено възнаграждение или не е сключен такъв договор, осигурителните вноски се дължат върху минималния осигурителен „праг” за съответната икономическа дейност и група професии. При определяне на минималния осигурителен доход за управителите се взема предвид групата на ръководните длъжности /първата колона от таблицата в Приложение № 1 към ЗБДОО за 2010 г./.

Въпрос 2:
В случаите, когато едно лице извършва трудова дейност на две основания – като изпълнител по договор за управление и контрол и като самоосигуряващо се лице, осигурителните вноски се дължат върху сбора от осигурителните доходи, формирани поотделно по предвидения ред в КСО за съответната дейност. В тези случаи месечният осигурителен доход на лицето не може да бъде по-малък от сбора на минималния „праг” за дейността като управител и минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се лица (420 лв.) и общо не повече от максималиня осигурителния доход (2000 лв. за 2010 г.). В поредността на доходите, с оглед ограничаването им до максималния осигурителен доход, на първо място е доходът от управление и контрол, а на второ място – минималният осигурителен доход на самоосигуряващото се лице.
Обстоятелството, че дадено лице упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице в качеството на собственик или съдружник в ЕООД/ООД, се установява с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, подадена в компетентната ТД на НАП в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.

По третия въпрос, който F2F TV зададе на експертите в ТД на НАП Пловдив чрез пресцентъра на ведомството – какъв съвет ще дадете на собствениците на малките фирми, които са и работници в тях и сега се опасяват от фалити - оттам отговориха – няма официален съвет на НАП.
Источник:
http://f2ftv.net/1109/Ново%2020:%20собственици%20на%20фирми%20с%20двойни%20осигуровки?%20Пращайте%20мнения%20–%20F2F%20TV%20ще%20ги%20предаде%20на%20Менда%20Стоянова
Интересно узнать мнение посетителей форума, а также юристов и бухгалтеров, посещающих наш форум.
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение VS » 07/03/2010, 20:24

Не исключено, что тот кто готовил документы и их подписывал, из "новой волны" чиновников. Не додумали, погороячились так сказать - так бывает даже на гос. уровне, увы... :oops: А со стороны это то, о чем я пару раз писал - в тяжелые времена все без исключения страны ЕС начинают "затягивать болты и гайки", не всегда
соизмеряя усилия затяжки... В некоторых странах уже успели отменить некоторые налоговые нововведения...
Разруха не в клозетах, а в головах!
VS
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4598
Зарегистрирован: 29/03/2007, 14:51
Откуда: Москва/Созополь

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Harita » 07/03/2010, 20:48

Вот здесь http://bgpetition.com/podpiska_nap/index.html можно подписать петицию к Парламенту против данного указания НАП
...
Harita
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1506
Зарегистрирован: 07/02/2005, 02:23
Откуда: Добрич-Варна/Минск

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 08/03/2010, 10:37

Вобщем то никакого двойного осигурявания нет. Информация подносится в таком формате, что непрофессионалу трудно понять в чем дело. Я постараюсь обьяснить доходчиво.
Раньше управители предприятий, с которыми заключен договор за управление и контроль (ДУК) имели возможность выбирать по какой схеме платить осигуровки, как управитель (руководящий персонал) или как самоосигуряващото се лице (СОЛ) И естественно выбирали последнее, потому, что выходит гораздо экономичнее, так как минимален осигурителен праг, из расчета которого производятся отчисления по ДУК минимум 600 лева (в зависимости от деятельности), а за СОЛ 420 лева. Договор за управление составляют так, что вознаграждение по нему привязано к фин.результату по итогам года, поэтому и ежемесячные вноски по осигурительным отчислениям не производятся, а всего лишь раз в год и то минимальные. Становится понятным, что данное лицо уходит от налогооблажетия, и в этом предприятие двойная бухгалтерия. Поэтому и логично, что правительство в целях борьбы с сокрытием доходов приняло такое решение, что по ДУК должны быть отчисления как за руководящую деятельность.... А по СОЛ можно и прекратить выплаты.
К тому же в ООД второй содружник, с которым не заключен ДУК, как будто бы назначается на место работника по трудовому договору с минимальным осигурительным прагом, примерно 240 лева! Чистая экономия! Вот и приняли сейчас, что второй содружник, тоже должен платить осигуровки как руководящяя единица. По моему все правильно и логично. Зачем протестовать? :roll:
Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Юрий » 08/03/2010, 15:06

Анна, спасибо за комментарий.
Но мне, все равно не понятно:
ANN-2 писал(а):Поэтому и логично, что правительство в целях борьбы с сокрытием доходов приняло такое решение, что по ДУК должны быть отчисления как за руководящую деятельность.... А по СОЛ можно и прекратить выплаты.
В том-то и дело, что, как я понял, платить, как СОЛ нужно обязательно! Т.е. дважды за одно и тоже! В Указаниях от 25.02.2010 г. также написано: что осигуровки платятся на начисленные и не выплаченные или ненанчисленные доходы. Если нет дохода, то нет и зарплаты, как можно на них платить налоги?
К тому же в ООД второй содружник, с которым не заключен ДУК, как будто бы назначается на место работника по трудовому договору с минимальным осигурительным прагом, примерно 240 лева! Чистая экономия! Вот и приняли сейчас, что второй содружник, тоже должен платить осигуровки как руководящяя единица. По моему все правильно и логично. Зачем протестовать? :roll:
С ООД более понятно, но и здесь, по-моему заставляют платить сигуровки не на 240 левов, а на минимальное в 420 лев.
Кроме етого, получается из текста указаний, что и все Управители фирм, которые числятся таковыми на основании регистрации фирмы, обязаны платить осигуровки. Фирма практически не работает, не декларировала начало своей деятельности, но бухгалтеры требуют оплату осигуровок. Мне звонили уже люди с подобными вопросами....
Кроме етого, у меня возникает и следующий вопрос:
я работаю в БАНе и осигурем по всем осигурительным случаям. Ранее я мог платить, как собственник фирмы, осигуровки только по части случаев: пенсия, например, а не за временную нетрудоспособность, так как получать по больничному листу на нескольких местах не возможно. Теперь, кроме осугуровок на основаном месте работы, меня заставляют повторно платить осигуровки по всем осигурительным случаям, а также и быть СОЛ дополнительно!
Я пока не вникал в данный вопрос серьезно, но мне кажется достаточно не логичным требовать платить налоги за то, что не получил ...
Для меня, как работающего на многих местах и платящий и ДОО, И ЗОО и др. со всех доходов, такое изменение кажется абсурдным.
Изменение приведет к тому, что фирмы просто стануть закрываться, особенно с сезонной деятельностью, так как платить за месяцы, когда нет вообще дохода, а, следовательно, не возможно начислять и зарплату, и как реаультат не возможно оплатить и осигуровки....
За все ето,возможно, будут брать и штрафы за просрочки????
Анна, если можно, прокомментируйте.
Честно говоря, я сейчас не знаю, что посоветовать людям.
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 08/03/2010, 16:19

Анна, спасибо за комментарий.
Но мне, все равно не понятно: В том-то и дело, что, как я понял, платить, как СОЛ нужно обязательно! Т.е. дважды за одно и тоже! В Указаниях от 25.02.2010 г. также написано: что осигуровки платятся на начисленные и не выплаченные или ненанчисленные доходы. Если нет дохода, то нет и зарплаты, как можно на них платить налоги?

Если платите по ДУК, то платить как СОЛ не надо. Написано, что неначисленные, невыплаченные доходы, потому что раньше обязанность вносить осигуровки была только при выплате вознаграждений за положенный труд.. Поэтому по ДУК ничего не начислялось (или начислялось один раз по итогам года, и не зависимо от минимален осигурителен праг). А некоторые фирмы декларировали, что целый год начисляли зарплаты работникам, но не выплачивали и поэтому не вносили осигуровки в срок. Сейчас эта возможность закрыта.
С ООД более понятно, но и здесь, по-моему заставляют платить сигуровки не на 240 левов, а на минимальное в 420 лев.
Кроме етого, получается из текста указаний, что и все Управители фирм, которые числятся таковыми на основании регистрации фирмы, обязаны платить осигуровки. Фирма практически не работает, не декларировала начало своей деятельности, но бухгалтеры требуют оплату осигуровок. Мне звонили уже люди с подобными вопросами....
Кроме етого, у меня возникает и следующий вопрос:
я работаю в БАНе и осигурем по всем осигурительным случаям. Ранее я мог платить, как собственник фирмы, осигуровки только по части случаев: пенсия, например, а не за временную нетрудоспособность, так как получать по больничному листу на нескольких местах не возможно. Теперь, кроме осугуровок на основаном месте работы, меня заставляют повторно платить осигуровки по всем осигурительным случаям, а также и быть СОЛ дополнительно!

Минимален осигурителен праг за СОЛ 420 лева, а по трудовым договорам совсем другие минимальные суммы....в зависимости от рода деятельности фирмы и занимаемой должности работника. Если фирма не работает, то и вносить осигуровки не нужно, так же как и содружник, который не работает в фирме тоже не обязан ничего платить.
Как я поняла от вышенаписанного, вы работаете в БАН и платите осигуровки от полученных доходов по месту работы. Кроме того вы еще и являетесь собственником фирмы и платили осигуровки как СОЛ без ОЗМ (общо заболяване и майчинство) Теперь платить осигуровки как СОЛ вы не обязаны, а только как управитель фирмы. Проблема в том, что изменение в законе принято задним числом, то есть незовисимо от того, что вы уже заплатили за январь и февраль осигуровки как СОЛ, вас обязали платить и как управитель с 1 января... Я тоже считаю, что это не нормально... подождем, может что-нибудь изменится...




пока не вникал в данный вопрос серьезно, но мне кажется достаточно не логичным требовать платить налоги за то, что не получил ...
Для меня, как работающего на многих местах и платящий и ДОО, И ЗОО и др. со всех доходов, такое изменение кажется абсурдным.
Изменение приведет к тому, что фирмы просто стануть закрываться, особенно с сезонной деятельностью, так как платить за месяцы, когда нет вообще дохода, а, следовательно, не возможно начислять и зарплату, и как реаультат не возможно оплатить и осигуровки....
За все ето,возможно, будут брать и штрафы за просрочки????
Анна, если можно, прокомментируйте.
Честно говоря, я сейчас не знаю, что посоветовать людям.
Юрий

На это я уже ответила... Я считаю логичным, что руководители фирм будут платить осигуровки в качестве таковых, а не СОЛ... Потому что вряд ли серьезно можно полагать, что они не получают вознаграждения за свой труд. Просто идет борьба со скрытыми доходами и двойной бухгалтерией. Надеюсь, что и во всех других вопросах скоро все встанет на свои места, особенно в области трудового законодательства.
Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Harita » 08/03/2010, 17:02

ANN-2 писал(а):Если платите по ДУК, то платить как СОЛ не надо.


В том то и проблема, что надо, если кроме управления фирмой "полагаш личен труд". Т.е. если в ЕООД один собственик(без работников), то он должен осигурятся и как управител, и как самоосигуряющися. Либо же, даже если в фирме есть работники, но собственик кроме управления "полага личен труд", то опять же надо осигуряться по 2-м основаниям. Т.е. Юрия это прямо касается, т.к. даже если у него и есть персонал, то он лично дает консультации клиентам.
...
Harita
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1506
Зарегистрирован: 07/02/2005, 02:23
Откуда: Добрич-Варна/Минск

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Harita » 08/03/2010, 17:09

Юрий писал(а):Честно говоря, я сейчас не знаю, что посоветовать людям.
Юрий


Юрий, до конца этой недели должен быть дан ответ от НАП по данному вопросу..

Мне одно не понятно, пару месяцев назад снизили капитал для учреждения фирмы до 2-х левов, чтоб людям было проще начать свой бизнес. И теперь они хотят, чтоб платились осигуровки порядка 400лв. ежемесячно. Бред какой-то
...
Harita
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1506
Зарегистрирован: 07/02/2005, 02:23
Откуда: Добрич-Варна/Минск

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 08/03/2010, 17:11

Harita писал(а):
ANN-2 писал(а):Если платите по ДУК, то платить как СОЛ не надо.


В том то и проблема, что надо, если кроме управления фирмой "полагаш личен труд". Т.е. если в ЕООД один собственик(без работников), то он должен осигурятся и как управител, и как самоосигуряющися. Либо же, даже если в фирме есть работники, но собственик кроме управления "полага личен труд", то опять же надо осигуряться по 2-м основаниям. Т.е. Юрия это прямо касается, т.к. даже если у него и есть персонал, то он лично дает консультации клиентам.

Что за ерунда? :shock: Я смотрю Указание на НАП и не вижу такого... Где это вы прочитали?
Вы что-то не правильно понимаете! Если вы одновременно собственник фирмы и кроме того и у вас заключен трудовой договор с этой же фирмой! тогда должны платить осигуровки по 2 основаниям...(как управитель и как работник) А при чем здесь СОЛ?
Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Harita » 08/03/2010, 17:23

ANN-2 писал(а):
Harita писал(а):
ANN-2 писал(а):Если платите по ДУК, то платить как СОЛ не надо.


В том то и проблема, что надо, если кроме управления фирмой "полагаш личен труд". Т.е. если в ЕООД один собственик(без работников), то он должен осигурятся и как управител, и как самоосигуряющися. Либо же, даже если в фирме есть работники, но собственик кроме управления "полага личен труд", то опять же надо осигуряться по 2-м основаниям. Т.е. Юрия это прямо касается, т.к. даже если у него и есть персонал, то он лично дает консультации клиентам.

Что за ерунда? :shock: Я смотрю Указание на НАП и не вижу такого... Где это вы прочитали?
Вы что-то не правильно понимаете! Если вы одновременно собственник фирмы и кроме того и у вас заключен трудовой договор с этой же фирмой! тогда должны платить осигуровки по 2 основаниям...(как управитель и как работник) А при чем здесь СОЛ?


Да все уже жевано-пережевано... с пятницы пол страны колбасит.
Там же написано:
Например ако собственик на ЕООД, чиито предмет на дейност е извършване на финансови услуги, само участва в управлението на фирмата без да предоставя финансови услуги, то тогава той се осигурява само като управител. Ако обаче освен, че управлява фирмата, той работи и като финансов консултант, то той полага труд като самоосигуряващо се лице и трябва да се осигурява и в това си качество.

Вот еще статья, где все расписано http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/07 ... ie_na_nap/
...
Harita
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1506
Зарегистрирован: 07/02/2005, 02:23
Откуда: Добрич-Варна/Минск

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 08/03/2010, 18:25

Harita писал(а):
Да все уже жевано-пережевано... с пятницы пол страны колбасит.
Там же написано:
Например ако собственик на ЕООД, чиито предмет на дейност е извършване на финансови услуги, само участва в управлението на фирмата без да предоставя финансови услуги, то тогава той се осигурява само като управител. Ако обаче освен, че управлява фирмата, той работи и като финансов консултант, то той полага труд като самоосигуряващо се лице и трябва да се осигурява и в това си качество.

Вот еще статья, где все расписано http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/07 ... ie_na_nap/

Не серьезно это.....толковать законы на основании газетных статей! Я даже читать не стала.... :lol:
Газетчики выдергивают из контекста фразы, искажая смысл, народ пугается и начинается паника. Если вам хочется жуйте дальше... а я уже все сказала! :?
Кстати финансов консультант это имеется ввиду свободная профессия... это так.... к сведению....
Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Harita » 08/03/2010, 18:43

ANN-2 писал(а):Не серьезно это.....толковать законы на основании газетных статей! Я даже читать не стала.... :lol:
Газетчики выдергивают из контекста фразы, искажая смысл, народ пугается и начинается паника. Если вам хочется жуйте дальше... а я уже все сказала! :?
Кстати финансов консультант это имеется ввиду свободная профессия... это так.... к сведению....




Да никто законы на основании газетных статей не толкует. Просто там доходчиво написано, для тех, кто не в теме.

А свободная профессия не имеет ничего общего с фирмой. И адвокат - свободная профессия, но ето не значит, что адвокат не может открыть фирму (да хоть 10) и работать через нее, как адвокат.
...
Harita
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1506
Зарегистрирован: 07/02/2005, 02:23
Откуда: Добрич-Варна/Минск

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Юрий » 08/03/2010, 21:22

ANN-2 писал(а):Не серьезно это.....толковать законы на основании газетных статей! Я даже читать не стала.... :lol:
Газетчики выдергивают из контекста фразы, искажая смысл, народ пугается и начинается паника. Если вам хочется жуйте дальше... а я уже все сказала! :?
Кстати финансов консультант это имеется ввиду свободная профессия... это так.... к сведению....
Anna, Harita ничего не выдумала. Данная информация на сайте НАР.
Вот ссылка:
http://portal.nap.bg/preview_news?p_news_id=847
Именно о такой тракточке Указаний и идет все обсуждание ...
Получается, что если я кроме Управителя фирмы, еще и осуществляю самостоятельную деятельность, то я должен платить осигуровки и как СОЛ....Тогда могли бы начать брать осигуровки и за каждый вид деятельности: консультанские услуги, рекламные, торговля с недвижимостью, представительская и посредническая деятельность, торговля и т.д. по всем указанным в Учредительных документах видах деятельности по отдельности и все суммируя....
С другой стороны, если работаю на трудовом договоре полный рабочий день ( мой случай), то почему бы мне не оформиться Управителем в свою фирму на половин день? Наверно, скажете абсурд! Как можно управлять на 50%. Хорошо, а как СОЛ могу оформиться на пол дня?
Не может же человек работать 8 часов на основной работе, 8 часов - как управитель, и 8 часов, как СОЛ.... :evil: :shock: 8 х 3 = 24 часа :!: Соотвественно и платить осигуровки за не полученную заплату за 24 часса в сутки ...
Чем больше думаю, над данными указаниями и различными трактовками, то мне в голову идут все абсурднее и абсурднее идеи и мысли....
Пишите, может придумаем какое-то оптимальное решение, чтобы и "волк был сыт, но и овцы целы"!
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Иван 25 » 08/03/2010, 21:42

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=162778&srcpos=7
ГЕРБ обеща ревизия на новите осигуровки за малките фирми
8 Март 2010
Указанията на Националната агенция за приходите (НАП) за начисляване на дължимите вноски по ДОО за едноличните търговци и управителите на дружества от началото на тази година, ще бъдат прецизирани, така че да се премахнат спорните моменти в тях, съобщи в понеделник председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. Тези указания предизвикаха силен смут и възмущение сред дребните предприемачи и объркаха счетоводителите.
............
Менда Стоянова обясни, че до края на седмицата ще се изчистят текстовете в указанията, защото действително не може да се начисляват осигурителни вноски при договор за управление, който изрично упоменава, че то се извършва без заплащане, както и да се начисляват вноски върху пълно възнаграждение в случаи, когато управлението не се извършва всеки ден от месеца.
Иван 25
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 845
Зарегистрирован: 26/02/2007, 23:52
Откуда: София

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Весo » 08/03/2010, 21:45

По БНТ только что сказали, что до конца недели НАП отредактирует свое Указание и вероятно от него станет более ясным то, что и объяснила АНН-2.
Весo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 461
Зарегистрирован: 11/01/2010, 01:56

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 09/03/2010, 11:24

Юрий писал(а): [Вот ссылка:
http://portal.nap.bg/preview_news?p_news_id=847
Именно о такой тракточке Указаний и идет все обсуждание ...
Получается, что если я кроме Управителя фирмы, еще и осуществляю самостоятельную деятельность, то я должен платить осигуровки и как СОЛ....Тогда могли бы начать брать осигуровки и за каждый вид деятельности: консультанские услуги, рекламные, торговля с недвижимостью, представительская и посредническая деятельность, торговля и т.д. по всем указанным в Учредительных документах видах деятельности по отдельности и все суммируя....

Ну что я могу сказать? Предлагаю пропустить мимо ушей (глаз) такие разъяснения.... Не в первый раз встречаю подобные изъявления, которые вместо того, что бы внести ясность наоборот всех запутывают....Подождем официальных разъяснений по приложению этого указа, особенно важно для счетоводителей как на практике будут осущестляться эти изменения(например необходимо актуализировать программные продукты) Начнется опять суматоха.

С другой стороны, если работаю на трудовом договоре полный рабочий день ( мой случай), то почему бы мне не оформиться Управителем в свою фирму на половин день? Наверно, скажете абсурд! Как можно управлять на 50%. Хорошо, а как СОЛ могу оформиться на пол дня?
Не может же человек работать 8 часов на основной работе, 8 часов - как управитель, и 8 часов, как СОЛ.... :evil: :shock: 8 х 3 = 24 часа :!: Соотвественно и платить осигуровки за не полученную заплату за 24 часса в сутки ...
Чем больше думаю, над данными указаниями и различными трактовками, то мне в голову идут все абсурднее и абсурднее идеи и мысли....
Пишите, может придумаем какое-то оптимальное решение, чтобы и "волк был сыт, но и овцы целы"!
Юрий

На самом деле никак нельзя быть управителем или СОЛ на половин работен ден.
Очень большая нагрузка вырисовывается для мелких торговцев. Если все останется без изменений, то ЕТ с деятельностью -торговля на базаре должен платить осигуровки из расчета 790 лева! :shock: Это порядка 400 лева в месяц. Вряд ли это им под силу.... :?
Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 09/03/2010, 13:17

Юрий, между прочим Вы правильно поставили вопрос о неполном рабочем дне для управителей фирм...Правоотношения по ДУК сейчас считается как трудово правоотношение, то есть приравнен к трудовому договору, поэтому условия ДУК могут быть и при неполном рабочем времени и минимален осигурителен доход должен отпределятся пропорционально на законоустановленного времени по КТ и соответственно и осигурителен и трудов стаж. :idea:
Извиняюсь, что не подумав написала, что по ДУК не возможно работать неполное время.... :oops:
Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Юрий » 09/03/2010, 13:43

ANN-2 писал(а):Юрий, между прочим Вы правильно поставили вопрос о неполном рабочем дне для управителей фирм...
Извиняюсь, что не подумав написала, что по ДУК не возможно работать неполное время.... :oops:
Анна, все нормально: мне важны разные мнения, из обсуждения удается найти оптимальное решение ...
Важно, чтобы в споре люди не переходили на личности ...
Я же никогда не пытаюсь доказать, что мое мнение = "истина в последнеий инстанции"...
И мне не стыдно чего-то не знать, или высказывать неправильные идеи ... Из обсуждения все станет на свое место.
Спасибо за комметарии.
В данном случае, придется подождать новой трактовки НАП.
Я же оплатил и за февраль осугуровки по старым правилам. Что делать дальше , надеюсь, узнаем скоро.
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Весo » 09/03/2010, 14:21

Председатель парламентарной бюджетной комисии сказала, что вернут старое положение для управителей фирм.




НАП ще ревизира указанието, което възмути дребния бизнес
ГЕРБ настоя данъчните да премахнат двойните осигуровки за дребния бизнес

Цветелина Соколова


НАП ще трябва да си ревизира указанието, което взриви дребния бизнес, принуждавайки стотици предприемачи да плащат двойни осигуровки, научи "Сега". Инициативата е на депутатите от ГЕРБ в бюджетната комисия, които са настояли за създаване на работна група между НАП и НОИ, която да реши проблема. Това се случва на фона на засилващото се недоволство сред бизнеса срещу промените.

"Сформирана е работна група между НАП и НОИ, която разглежда казуса и вероятно до края на седмицата ще излезе с ново указание или с допълнение към сегашното", заяви вчера пред "Сега" шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. Нейният заместник Димитър Главчев заяви, че представители на НАП специално ще бъдат привикани за обяснения по казуса. И двамата обаче не можаха да обяснят защо се ангажират те, при положение че пряк началник на данъчните е финансовият министър.

Указанието на шефа на НАП Красимир Стефанов, което предизвика недоволството, е от 25 февруари. Според него всички вписани в регистрите управители на дружества трябва да се осигуряват върху минималния осигурителен доход за съответната икономическа дейност без значение дали имат договор за контрол и управление. Освен това, ако управителят е единственият човек във фирмата и няма нито едно друго наето лице, според указанието той ще трябва да се осигурява два пъти - веднъж в качеството си на управител на базата на минималния праг и втори път като наето лице.

"Не може, ако няма уговорено възнаграждение за управленската дейност, какъвто е масовият случай, да се начисляват осигуровки", бе категорична Стоянова. На практика тя потвърди думите на счетоводителя Преслав Недев пред "Сега", че ако шефът на фирмата работи без пари и съответно получава 0 лв., осигуровките му също ще са 0 лв. Това означава, че ще се върне старият ред и управителите на фирми ще могат да се регистрират като самоосигуряващи се и да правят вноски върху минимум 420 лв. По думите на Стоянова преработеното указание ще реши и въпроса с хората, които са управители например на 5 фирми и по логиката на НАП трябва да се осигуряват 5 пъти.

През последните дни дребният бизнес и счетоводителите дадоха сериозен отпор на указанието на НАП, а вчера от Асоциацията на микропредприятията заявиха, че обмислят дори да сезират съда.

http://www.segabg.com/online/new/articl ... id=0000601
Весo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 461
Зарегистрирован: 11/01/2010, 01:56

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 09/03/2010, 14:49

Послушайте! Вот указание... Где здесь написано, что управители на ЕООД должны платить двойной размер на осигуровки, если нет работников? :shock:


http://msoft-bg.com/infodocs/ukazanie24 ... 2.2010.pdf
Изображение

Изображение
Последний раз редактировалось ANN-2 09/03/2010, 14:55, всего редактировалось 1 раз.
Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Глокая Куздра » 09/03/2010, 14:52

Аня, сцылка так не открывается, выдели ее и нажми кнопочку URL. Тогда мы сможем ее прочитать.
Моля.
Аватара пользователя
Глокая Куздра
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4574
Зарегистрирован: 22/11/2007, 09:48
Откуда: Бургас

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 10/03/2010, 09:41

Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Harita » 10/03/2010, 16:04

Все, можно расслабиться :) Отменили Указание :!:

Красимир Стефанов отмени спорното указание на НАП за осигуряване на управителите на малки фирми
10 март 2010

Съдружниците и собствениците на търговски дружества не дължат осигурителни вноски за управлението на фирмата, ако с договор или по решение на общото събрание не е определено или договорено възнаграждение за тази дейност. Това е записано в изменение на Указание № 24-00-7/25.02.2010 г. от 26 февруари 2010 г. Промяната в указанието стана след нареждане от изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов. Целта на изменението е да се постигне равнопоставеност и справедливост при плащането на осигурителни вноски от собствениците на малки и средни фирми.

Например ако собственик на ООД, чиито предмет на дейност е извършване на финансови услуги, участва в управлението на фирмата, но общото събрание на фирмата не му е определило възнаграждение и няма договор за управление и контрол, то той ще трябва да се осигурява само за трудовата дейност, която полага във фирмата. Ако обаче получава възнаграждение като управител и работи в дружеството като финансов консултант, то той трябва са се осигурява и в качеството си на управител и като самоосигуряващо се лице.

„Тълкуването на закона от експертите на НАП е било твърде фискално. С тези промени възстановяваме съществувалото преди състояние, защото в условията на криза подобни фискални мерки не са най-правилното решение”, каза по повод на последните промени изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.
...
Harita
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1506
Зарегистрирован: 07/02/2005, 02:23
Откуда: Добрич-Варна/Минск

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение ANN-2 » 10/03/2010, 16:38

Harita писал(а):Все, можно расслабиться :) Отменили Указание :!:

Красимир Стефанов отмени спорното указание на НАП за осигуряване на управителите на малки фирми
10 март 2010

Съдружниците и собствениците на търговски дружества не дължат осигурителни вноски за управлението на фирмата, ако с договор или по решение на общото събрание не е определено или договорено възнаграждение за тази дейност. Това е записано в изменение на Указание № 24-00-7/25.02.2010 г. от 26 февруари 2010 г. Промяната в указанието стана след нареждане от изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов. Целта на изменението е да се постигне равнопоставеност и справедливост при плащането на осигурителни вноски от собствениците на малки и средни фирми.

Например ако собственик на ООД, чиито предмет на дейност е извършване на финансови услуги, участва в управлението на фирмата, но общото събрание на фирмата не му е определило възнаграждение и няма договор за управление и контрол, то той ще трябва да се осигурява само за трудовата дейност, която полага във фирмата. Ако обаче получава възнаграждение като управител и работи в дружеството като финансов консултант, то той трябва са се осигурява и в качеството си на управител и като самоосигуряващо се лице.

„Тълкуването на закона от експертите на НАП е било твърде фискално. С тези промени възстановяваме съществувалото преди състояние, защото в условията на криза подобни фискални мерки не са най-правилното решение”, каза по повод на последните промени изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.

Ну и слава Богу...
Это указание не возникло на голом месте, это рекошет от решения на ВАС №7327/07.09.2007г.
Будут думать дальше... и что-нибудь придумают.
Опять я не поняла при чем здесь снова этот финансов консультант? :roll:
А если управитель на ООД или ЕООД уплотняет свое время работой шлоссером? Тогда что?
Глупость какая-то.... :?
Не бойтесь совершенства. Вам его не достичь. (Сальвадор Дали )
Аватара пользователя
ANN-2
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5515
Зарегистрирован: 07/07/2008, 11:06

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение juliak79 » 22/01/2013, 23:25

коллеги, так как же интерпретировать: "Красимир Стефанов отмени спорното указание на НАП за осигуряване на управителите на малки фирми
10 март 2010

Съдружниците и собствениците на търговски дружества не дължат осигурителни вноски за управлението на фирмата, ако с договор или по решение на общото събрание не е определено или договорено възнаграждение за тази дейност. Това е записано в изменение на Указание № 24-00-7/25.02.2010 г. от 26 февруари 2010 г. Промяната в указанието стана след нареждане от изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов. Целта на изменението е да се постигне равнопоставеност и справедливост при плащането на осигурителни вноски от собствениците на малки и средни фирми."
Как я тогда вообще могу платить от 420 как СОЛ, если мне не предусмотрено вознаграждение?
Как я смогу воспользоваться пенсионными отчислениями - если мне 33 и статус ВНЖ - вопрос когда и как - если не собираюсь подавать на гражданство - а оно мне через ДВЖ не светит
juliak79
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 116
Зарегистрирован: 31/03/2011, 22:40

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Юрий » 23/01/2013, 09:38

juliak79 писал(а):Как я тогда вообще могу платить от 420 как СОЛ, если мне не предусмотрено вознаграждение?
Как я смогу воспользоваться пенсионными отчислениями - если мне 33 и статус ВНЖ - вопрос когда и как - если не собираюсь подавать на гражданство - а оно мне через ДВЖ не светит
Вы можете не платить Здравно осигуряване с ВНЖ, а если уже оплатили, то вам их вернут.
Что касается ДОО, то оно не связано с зарплатой и каждый работающий обязан его оплачивать, я если не платите себе зарплату, как собственник и управитель фирмы, то обязаны оплачивать осигуровки верху минимального осигурительного минимума, который для Управителей установлен в 420 лв.
С ДВЖ с 2012 года имеете право подавать и на гражданство, а гражданство никак вас не освобождает от оплаты осигуровок! Получите и будете ли получать когда-либо пенсию в Болгарии никого не интерсует. Но, теоретически получившийся "болгарский стаж" можете добавить к стажу, который имеете в России или др. стране или увеличить размер своей пенсии.
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение juliak79 » 23/01/2013, 09:47

Юрий все конечно хорошо - гражданство, пенсия....
но вопрос в том - как тогда интерпретировать следущие, цитирую:"Съдружниците и собствениците на търговски дружества не дължат осигурителни вноски за управлението на фирмата, ако с договор или по решение на общото събрание не е определено или договорено възнаграждение за тази дейност."

спасибо
juliak79
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 116
Зарегистрирован: 31/03/2011, 22:40

Re: Двойное осигуряване собственников фирм????

Сообщение Юрий » 23/01/2013, 15:52

juliak79 писал(а):как тогда интерпретировать следущие, цитирую:"Съдружниците и собствениците на търговски дружества не дължат осигурителни вноски за управлението на фирмата, ако с договор или по решение на общото събрание не е определено или договорено възнаграждение за тази дейност."
Скажу честно, и у меня нет полной ясности в данном вопросе:
Глaвным основанием для осигуряване в ЕООД или ООД является осущестляея ли лицо определенную деятельность в фирме в качестве соучредитяля или нет.
1. Собственnик фирмы может быть Управителем, вписанным в Агенции по вписыванию. Но, Управителем фирмы может быть и нанятое лицо, а собственник осуществляет другую реательность в фирме, то он тоже должен быть самоосигуряющимся. Если же учредитель не осушествляет никакой деятельности (что не логично), и имеется нанятый Управитель, то, думаю, что Учредитель может не платить никаких осигуровок. Но, на сколько такой подход правильный, трудно сказать, и не придется ли потом платить штрафы из-за неверной трактовки?
2.Если лицо осуществляет какую-то деательность в фирме и за него платятся соотвесвующие осигуровки согласно ДУК, то обший размер суммы для начисления осигуровок не должен превышщать в сумме 420 лв плюс зарплата по трудовому договору, но не более максимального осигурительного дохода (сейчас он, кажется 2200 лв).
3. В Болгарии освобождаются от оплаты осигуровок и болгарские граждане, которые не находились на территории больгарии более 183 дней в году. Данное требование должно распространяться и на иностранцев, имеющих фирму, вид на жителство в Болгарии, но отсуствующих более полугода в Болгарии.
Если у кого-то есть свои трактовки, пишите.
Я предпочитаю платить осигуровки, даже если сомневаюсь в их необходимости.
В прошлом году вызвали меня в налоговую, в связи с тем, что какие цифры у них не сходились, вероятно, из-за ошибки при написании кодов в платежках, на сколько я понял... И когда я сказал, что не получаю зарплату, но плачу осигуровки, сотрудник налоговой посмотрел на меня, как на идиота... Но, когда пришла начальник отдела, и сотрудник стал объяснять, что данный господин не получает зарплату, но платит осигуровки, то она поправила его и сказала, что он ошибается, а господин все делает правильно согласно ДУК...
Так я понял, что даже у сотрудника налогвой может быть не совсем ясное понимание, когда следует, а когда не следует платить осигуровки...
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria


Вернуться в Законодательство

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 5