двойное гражданство и здравни осигуровки

Законодательство Болгарии: конституция, кодексы, законы...

Модератор: Юрий

двойное гражданство и здравни осигуровки

Сообщение a_subscriber » 16/05/2015, 14:43

У меня двойное гражданство: молдавское и болгарское. Я постоянно проживаю в Молдове.
Ответ из НАП по поводу здравных осигуровок:

Съгласно чл. 40 в от Закона за здравното осигуряване, българските граждани, които са граждани и на друга държава и живеят в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да декларират, че не дължат здравноосигурителни вноски, като подадат в Националната агенция за приходите декларация по образец, утвърден със заповед на министъра на финансите.
Българи с двойно гражданство, които не живеят постоянно (повече от 183 дни през календарната година) на територията на страната, не подлежат на задължително здравно осигуряване в България.
Те доказват периодите, за които не са длъжни да внасят здравноосигурителни вноски у нас, като към горната декларация приложат документи, които удостоверяват, че са граждани и на друга държава, както и че не живеят постоянно на територията на България, т. е. повече от 183 дни в рамките на календарна година. Декларацията заедно с документите се подават в офис на НАП. Това може да стане лично, чрез пълномощник или по пощата с обратна разписка.


Вопросы:
1. Какие документы нужно приложить, чтобы доказать, что я постоянно живу в Молдове?
2. Какой документ нужно приложить, чтобы доказать, что я гражданин другой страны?
3. Нужно ли все эти документы переводить на болгарский и заверять у нотариуса?

Заранее благодарен.
a_subscriber
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 71
Зарегистрирован: 04/03/2010, 20:53

Re: двойное гражданство и здравни осигуровки

Сообщение Murder » 16/05/2015, 16:27

Зачем темы плодить? Тут ответ чем не понятен?
viewtopic.php?f=2&t=29513
Аватара пользователя
Murder
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1442
Зарегистрирован: 06/06/2008, 08:12
Откуда: България

Re: двойное гражданство и здравни осигуровки

Сообщение Юрий » 16/05/2015, 23:02

Спасибо за помощь Murder!
ВСЕМ:
Пользуйтесь пиисковиком по нашему форуму в правом верхнем углу, пожалусйта.
На 99% возникающих вопросов я уже ответил, и отвечал неоднократно....
a_subscriber писал(а):Вопросы:
1. Какие документы нужно приложить, чтобы доказать, что я постоянно живу в Молдове?
2. Какой документ нужно приложить, чтобы доказать, что я гражданин другой страны?
3. Нужно ли все эти документы переводить на болгарский и заверять у нотариуса?
Копию Указа о предоставлении бг-гражданства, и копию вашего иностранного загранпаспорта. А также заполненные бланки, о которых я писал на странице, указанной Murder: viewtopic.php?f=2&t=29513
Достаточно незаверенных ксерокопий, переводить и/или легализовать не требуется.
Лучше передавать в НАП через доверенное лицо (у него должна быть от вас нотариально заверенная доверенность/пълномощно): так у вас будет документ, что вы все свои обязанности по декларированию выполнили и не несете никакой отвественности по неоплате осигуровок.
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17469
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria


Вернуться в Законодательство

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1