Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Вопросы об иммиграции, получении гражданства, вида на жительство, заключения браков в Болгарии и т.д.

Модератор: Юрий

Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение Lexa » 05/11/2012, 14:14

Отец получил болгарское гражданство лет 10 назад. Отец не имеет болгарского происхождения. У меня ПМЖ в Болгарии. Имею я право на гражданство, как сын болгарского гражданина?
Lexa
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5
Зарегистрирован: 24/04/2012, 12:04

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение icexxik » 05/11/2012, 15:55

Имеете.

НА НЕОБХОДИМИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА БЪЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО
- ОТ ЛИЦА ОТ БЪЛГАРСКИ ПРОИЗХОД,
- ОТ ЛИЦА, ОСИНОВЕНИ ОТ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН ПРИ УСЛОВИЯТА НА ПЪЛНО ОСИНОВЯВАНЕ И
- ОТ ЛИЦА, НА КОИТО ЕДИНИЯТ РОДИТЕЛ Е БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН ИЛИ Е ПОЧИНАЛ КАТО БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН

На основание - чл.15 от Закона за българското гражданство

1. Молба от лицето по образец - Приложение № 1 към Наредба № 1от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за българското гражданство.
Молбата трябва да бъде написана на български език.
Лицата по чл. 15, т. 1 от ЗБГ представят удостоверение за български произход, издадено от Държавната агенция за българите в чужбина.
Лицата по чл. 15, т. 2 от ЗБГ представят официален препис от влязло в сила решение за допускане на пълно осиновяване и официален документ, че осиновителят е български гражданин.
Лицата по чл. 15, т. 3 от ЗБГ представят официален документ за българско гражданство на родителя, издадено от съответната община или от Министерството на правосъдието, че единият родител е български гражданин или е починал като български гражданин.
2. Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган.
3. Свидетелство за съдимост от страната, чийто гражданин е молителят. Ако той пребивава дългосрочно в Република България или в трета държава, представя свидетелство за съдимост и от местните компетентни органи. В свидетелството за съдимост се посочва, че се издава за целите на производството по българското гражданство.
4. Документ от прокуратурата, че срещу молителя няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер, ако лицето пребивава дългосрочно в Република България.
5. Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия (ЛКК) на лечебното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, удостоверяващ, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболявания по чл. 61, ал.1 от Закона за здравето, психични заболявания по чл.146, ал.1, т.1 и 2 от Закона за здравето. При липса на ЛКК документът се издава от общоболничната ЛКК на съответната болница. Този документ се издава от съответните чуждестранни органи, ако молителят живее в чужбина.
6. Декларация по образец, съгласно Приложение № 4 към Наредба №1.
7. Официален документ, удостоверяващ промяната на имената, ако има такава, както и официален документ за идентичност на лице с различни имена;
8. Автобиография
9. Актуална фотоснимка паспортен формат– 1 брой.
10. Фотокопие на документ, удостоверяващ самоличността на молителя.
11. Вносна бележка за платена държавна такса в размер на 30 лв.; за учащите се до 26 г. възраст - 10 лв. при представяне на Уверение от ВУЗ. Сумата се внася по сметка на Министерство на правосъдието, БНБ – ЦУ, IBAN - BG09 BNBG 9661 3000 1737 01, BIC: BNBG BGSD.
icexxik
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 76
Зарегистрирован: 10/05/2012, 16:49

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение Lexa » 05/11/2012, 16:36

Спасибо! Как я понял можно кандидатствовать на основании, что один из родителей является болгарским гражданином. А от российского гражданства нужно отказываться в этом случае?
Lexa
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5
Зарегистрирован: 24/04/2012, 12:04

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение icexxik » 05/11/2012, 18:45

Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г., предишен текст на чл. 15 - ДВ, бр. 33 от 2010 г.) Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство по натурализация, без да са налице условията по чл. 12, т. 2, 4, 5 и 6 ако отговаря на едно от следните изисквания:
1. е от български произход;
2. (изм. и доп. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) осиновен е от български гражданин при условията на пълно осиновяване;
3. (нова - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) единият му родител е български гражданин или е починал като български гражданин.

То есть если вы получаете гражданство на основании п 3, на вас не распрастраняется пункт 6 части 12ой - тот пункт который требует отказа от гражданства.
Подавайте документы ;) Не забудьте что если у вас ПМЖ то вам нужна справка об отсутствии судимости и из России и из Болгарии а также справка от Болгарской прокуратуры что на вас не заведено дело.
icexxik
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 76
Зарегистрирован: 10/05/2012, 16:49

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение svetla1 » 19/12/2012, 07:04

Имеет ли значение возраст детей,желающих получить болгарское гражданство,на основании п.3,чл.15?
svetla1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3
Зарегистрирован: 19/12/2012, 06:54

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение Юрий » 19/12/2012, 08:50

svetla1 писал(а):Имеет ли значение возраст детей,желающих получить болгарское гражданство,на основании п.3,чл.15?
Возраст детей не имеет значения, но при подаче документов должны присутствовать оба родителя.
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение Мария Анисимова » 19/12/2012, 13:08

Добрый день!
Читала разные темы на форуме в этом разделе, и, похоже, эта - самая подходящая для моего вопроса. Я - гражданка РФ, моя мать получила гражданство Республики Болгария года 3 назад по чл. 15, т. 3 от ЗБГ. Теперь у нее два гражданства - РФ и РБ. Я хочу подать документы на гражданство РБ. Я так понимаю, что попадаю под чл. 15, т. 3 от ЗБГ, правильно? Документ, подтверждающий наше родство - это свидетельство о рождении, естественно. В нем моя мать записана как русская. Это как-то влияет на ситуацию и если да, подскажите, пожалуйста, в каком направлении мне действовать?
Буду благодарна за ответ, т.к. хочется идти в консульство более-менее подготовленной.
С уважением, Анисимова Мария
Мария Анисимова
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1
Зарегистрирован: 19/12/2012, 12:51

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение svetla1 » 19/12/2012, 13:42

Юрий писал(а):
svetla1 писал(а):Имеет ли значение возраст детей,желающих получить болгарское гражданство,на основании п.3,чл.15?
Возраст детей не имеет значения, но при подаче документов должны присутствовать оба родителя.
Юрий

Юрий,спасибо за ответ,но я хотела уточнить,про взрослых детей(21 и 26 лет).Или таким надо проходить все сначала,начиная с ДАБЧ?
svetla1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3
Зарегистрирован: 19/12/2012, 06:54

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение Юрий » 19/12/2012, 18:00

svetla1 писал(а):
Юрий писал(а):
svetla1 писал(а):Имеет ли значение возраст детей,желающих получить болгарское гражданство,на основании п.3,чл.15?
Возраст детей не имеет значения, но при подаче документов должны присутствовать оба родителя.
Юрий

Юрий,спасибо за ответ,но я хотела уточнить,про взрослых детей(21 и 26 лет).Или таким надо проходить все сначала,начиная с ДАБЧ?
Я написал, о несовершеннолетних детях, так как чаще всего именно о них интересуются "новые" граждане Болгарии.
Если ребенок совершеннолетний, то прсутствие родителей, естественно, не обязательно, но следует взять из общины по месту регистрации болгарского родителя Удостоверения о Постоянном адресе, и желательно Удостоверение о составе семейства, из которого видно, что данный "ребенок", являеся членом семейства (дочерью или сыном) болгарского гражданина.
В таком случае с этими документами вам обращаться в ДАБЧ нет необходимости! У вас есть документ о том, что ваш родитель болгарский гражданин, и доказывать вам наличие "болгарских корней" нет необходимости...
Все ето я описал в разделе "Справочная информация" на форуме об основаниях получения болгарского гражданства.
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение svetla1 » 19/12/2012, 18:13

Большое спасибо за разъяснение.
svetla1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3
Зарегистрирован: 19/12/2012, 06:54

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение Red » 01/09/2013, 01:16

Я написал, о несовершеннолетних детях, так как чаще всего именно о них интересуются "новые" граждане Болгарии.
Если ребенок совершеннолетний, то присутствие родителей, естественно, не обязательно, но следует взять из общины по месту регистрации болгарского родителя Удостоверения о Постоянном адресе, и желательно Удостоверение о составе семейства, из которого видно, что данный "ребенок", являеся членом семейства (дочерью или сыном) болгарского гражданина.
В таком случае с этими документами вам обращаться в ДАБЧ нет необходимости! У вас есть документ о том, что ваш родитель болгарский гражданин, и доказывать вам наличие "болгарских корней" нет необходимости...
Все ето я описал в разделе "Справочная информация" на форуме об основаниях получения болгарского гражданства.
Юрий

Скажите в каком возрасте в Болгарии наступает совершеннолетие ?
Аватара пользователя
Red
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 192
Зарегистрирован: 18/02/2005, 21:41
Откуда: BG-NY-CY

Re: Гражданство, если отец получил болгарское гражданство

Сообщение Юрий » 01/09/2013, 01:54

Red писал(а):Скажите в каком возрасте в Болгарии наступает совершеннолетие ?
18 лет.
Юрий
Фирма "Контакт-БгРу" ЕООД, г.София, 1574, ул.Теменуга, 2А, ап.20, Болгария
тел: +359-878919265; +359-897919269, e-mail: yurij.abashev[A]gmail.com , Skype: abashev;
www.facebook.com/yurijabashev , http://vk.com/aboutbulgaria
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria


Вернуться в Гражданство, вид на жительство, брак...

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 3