СЪРМИ

Интересные рецепты Болгарии...

Модератор: Юрий

СЪРМИ

Сообщение Роман Димитров » 30/04/2006, 05:31

Мисля, че важните неща при готвенето са вдъхновението, въображението и удоволствието. Спонтанното и стихийно мъжко готвене не предполага подробни мерки и съотношения, а просто разказ за общите идеи. За дамите, които биха се разтревожили от подобен авантюристичен подход тип “плащ и кинжал” цитирам един сайт на руски.

Та при сърмите плащът е обвивката, кинжалът – плънката.

Обвивките са: лозови листа – пресни и мариновани, зелеви листа – от прясно и кисело зеле; от цвекло, липа, лапад, спанак, маруля/салата, лук. . .

Плънки:
много ситно нарязан и задушен лук, измит и също запържен ориз, задушени с малко вода до полуготовност, черен пипер;
лук, ориз, стафиди, черен пипер;
лук, ориз, стафиди/сушени сливи, черен пипер;
пресен лук, ориз, ситно нарязани черни/зелени маслини, черен пипер;
задушени лук, моркови, чушки, целина, варен боб, червен (може и лют) и черен пипер, домати/пюре (или и двете), магданоз, чубрица;
лук, ориз, гъби, черен пипер, (лимонов сок);
задушени лук, зеленчуци, малко ориз, кайма, подправки (аз слагам и червен пипер и малко доматено пюре);
същото, но вместо кайма – парченца месо, може смес от меса. Може да се добавят шунка, пушени меса – пилешко, пушени гърди, сланина, парченца суджук и т. н. Обикновено с листа от кисело зеле;

Гъбите са наистина “на всяка манджа мерудия” – могат да се слагат в почти всички видове сърми.

Аз правя малки сърми, особено от лозови листа; от кисело зеле – малки и средно големи. Някои правят сърми с големината на портокал. Формата на сърмите с парченца месо е по-неправилна и квадратна.

Обикновено със сърмите от зеле напълвам и няколко сушени чушки. Всички плънки могат да се използват и за пълнене на сурови и сушени чушки, издълбани тиквички, запържени и издълбани патладжани, домати. Аз често комбинирам няколко пълнени зеленчука със сърмите.

На дъното на тенджерата винаги се нарежда пласт листа (когато ги правя с месо, слагам и кокалите от разни пушени меса), сърмите се редят на плътни редове и отгоре се похлупват с чиния. Вместо лук/пресен лук може, разбира се, да се използва праз. Подправките са въпрос на вкус, аз споменавам само черния пипер, но използвам и чубрица, магданоз, доста чесън с месото. Сърмите се готвят с вода, за месните сърми може да се използва бульон, малко вино. Врат на тих огън, докато останат на мазнина. Могат да се правят в бързоварна тенджера (скороварка), могат да се пекат.

Готовите сърми могат да се застроят с мляко, брашно, яйца. Лозовите сърми често се поднасят с кисело мляко.

“Виенето” - на сърми е трудоемко, аз съм си извоювал правото да го правя в хола при спазване на хигиенните изисквания, мерките за безопасност и чувствата на жена ми, за да зяпам в това време някой филм.

http://www.gotovim.ru/recepts/garnish/c ... ubzy.shtml




[/b]
Колкото участници във форума, толкова Българии и Русии...
Аватара пользователя
Роман Димитров
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 723
Зарегистрирован: 02/01/2006, 16:50
Откуда: Болгария, София

Re: СЪРМИ

Сообщение Nataly » 30/04/2006, 18:22

Роман Димитров писал(а):... Лозовите сърми често се поднасят с кисело мляко...


Спасибо! Всегда приятно прочитать рецепт от человека, который сам готовил блюдо и знает в этом толк. У меня сразу же включилось воображение и я вспомнила как бабушка делала именно маленькие по размеру голубцы из молодых виноградных листьев, и поливала их кислым молоком, которое тоже делала сама... Как же это вкусно!
В общем, нужно бежать на кухню... :lol:
Аватара пользователя
Nataly
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 110
Зарегистрирован: 06/12/2005, 16:41
Откуда: Krasnodar Russia

Сообщение нар » 30/04/2006, 18:31

а я иногда в москве, в магазине армения покупаю такие штуки. есть с виноградными листьями, есть с капустными. только они жутко острые и внутри чего только нет- чечевица, пшеница, не знаю что там еще. есть и с рисом. и мясные тоже, но я их не ем.
Аватара пользователя
нар
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 5948
Зарегистрирован: 03/03/2005, 02:33
Откуда: Москва- Созопол

Сообщение Роман Димитров » 30/04/2006, 19:31

Дамы, имейте ввиду, что болгарская и русская квашенная капуста несколько отличаются, и я знаю немало русских, которым наша не нравиться, учтите...

Забыл написать, что голубцы можно готовить на оливковом, подсолнечном масле и на коровьем... - я люблю капустные голубцы с коровьим маслом...
Колкото участници във форума, толкова Българии и Русии...
Аватара пользователя
Роман Димитров
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 723
Зарегистрирован: 02/01/2006, 16:50
Откуда: Болгария, София


Вернуться в Кулинария

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 6