как все-таки инвестировать в болгарский фондовый рынок? :)

Создание своего дела, открытие представительств, партнерство...

Модератор: Юрий

как все-таки инвестировать в болгарский фондовый рынок? :)

Сообщение Антон » 28/02/2005, 11:15

уже спрашивал на ряде форумов, но получал только общие слова и рекомендации...

очень надеюсь, что тут мне помогут, - потому что и форум и сайт ну очень приятное впечатление оставили.

вопрос таков: как я, частный инвестор, могу инвестировать небольшую сумму - около 1500 - 2000 евро, положим, в болгарский фондовый рынок?

Есть ли какие-нибудь ПИФы? ОФБУ? которые работают с тамошним рынком? или необходимо ехать туда и класть деньги в болгарский банк, потом переводить и т.п. и пр.

заранее спасибо за ответы!
Антон
 

Сообщение Юрий » 28/02/2005, 21:44

Сразу скажу, что я не специалист в данной области и могу сообщить информацию которой располагаю.
Что такое ПИФы? ОФБУ - не знаю.
Как я сообщал в своей рассылке интерес к болгарской (Софийской) фондовой биржя начал сейчас сильно расти, так как рост акций стал значиоельно прев,шать прежние позиции. В среднем прибыль от от купли -продаци акций болгарских предприятий за последние 2 месяца достиг 10-15% в месяц, при депозитах финансовых средств в банках при максимуме 10% годовых!
Теперь, как можно инвестировать? Приехав в Болгарию в, сами не сможете участвовать в "заседаниях" биржи! Вам следует заключить договор с "инвестиционным посредником". Это может быть брокер или фирма, которая будет управлять вашими средствами. Сейчас на болгаркий фондовый рынок выходят и иностранные посредники, считающие, что сейчас болгарские акции находятся в очень хорошем положении относительно инвестиций: можно дешево купить, а через определенный срок продать с большой прибылью. Пока инвестиционн,е посредники берут за свою помоюь около 5% от чистой приб,ли, и соглашаются принять на управление сумм, в 500 и более лв. Конечно обещают значительную прибыль только при крупных объемах инвестиции.
Я серьезно не интересовался этой темой, но собирал между прочим (на всякий случай материалы). Если будет необходимо, то смогу посмотреть их и ответить более подробно.
Среди моих адресатов был болгарин, который специалист по Forex -бирже. Могу с ним связаться и попросить его консультации. Возможно, это будет интересно всем.
Юрий
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria

Сообщение Антон » 01/03/2005, 10:18

Юрий, по Форексу не надо, спасибо

а вот насчет Фондового рынка - было бы оч. любопытно... Если есть какие нибудь контакты? или какая нибудь дополнительная информация - выложите, пожалуйста, - было бы весьма интересно...
Антон
 

Сообщение Юрий111 » 01/03/2005, 10:44

Хорошо, вот некоторая информация, но на болгарском:

Индексът SOFIX отбеляза 150% покачване през 2003 г., с което българските акции се наредиха сред най-добре представящите се в света. Позитивните сигнали за пазара продължават да предизвикват интереса на инвеститори от страната и чужбина към българските акции. В края на септември 2004г. пазарната капитализация на дружествата, търгувани на БФБ-София, е 2.722 млрд. лв., като отбелязва ръст с 46% спрямо година по-рано.
ПРЕИМУЩЕСТВА НА БЪЛГАРСКИТЕ АКЦИИ:

бъдещото членство на България в ЕС ще стимулира развитието на пазара на акции;

вливане на ликвидност при процеса на приватизация на БТК, БМФ и дялове от други големи предприятия;

нисък коефициент цена/печалба на акция;

подобряване на макроикономическата среда в страната и ниски разходи за труд, което се отразява положително върху способността на българските компании да правят пари.
сайт: http://etr.elana.net/BGStockMarket/default.html

След спокойната 2004г., предстоят големи движения през 2005г.

от: Александър Николов, технически анализатор 3 Януари 2005

2004г. започна силно за американските фондови пазари, но поскъпването през януари бързо завърши и доведе до движение настрани без посока през следващите месеци. Силният възходящ тренд от средата на август при S&P500 и Nasdaq и от края на октомври при Dow Jones Industrial се ускори след президентските избори и годината завърши със скромна положителна възвръщаемост. Перспективите за 2005г. не са еднозначни, като шансовете са големи след сравнително спокойната 2004г. да видим силно движение на борсовите индекси, въпросът както винаги е коя ще бъде посоката. Състоянието на американската икономика е смесено като от една страна наблюдаваме икономически растеж и ценова инфлация, но от друга все още не се генерират достатъчно работни места и дефицитът по търговския баланс продължава да се

Консолидацията на българския фондов пазар в началото на 2005г. ще предшества ново възходящо развитие

от: Александър Николов, технически анализатор 3 Януари 2005

Изминалата 2004г. бе отново силно позитивна за българския фондов пазар, макар индекса Софикс да направи едва 1/4 от постижението си през 2003г. Поскъпването от 37.6% за годината не е сред топ-постиженията в световен мащаб, но е важно от психологическа гледна точка. Това поскъпване оставя дългосрочните перспективи положителни. Два са факторите, които благоприятстват българския фондов пазар: 1.) влизането на нови пари на пазара и 2.) безпрецедентното желание за поемане на риск. Първият фактор ще продължи да подкрепя цените още дълго време доколкото парите, които постъпват в институционалните инвеститори растат с нарастващи темпове всеки месец. По отношение на поемането на риск наблюдаваме интересна зависимост: в момента инвестицията в български акции се приема едва ли не за безрискова (предвид на непрекъснато качващия се пазар) и носеща висока възвръщаемост. Както добре е известно това такова съотношение (нисък риск и висока възвръщаемост) не е възможно да съществува дълго на пазара, но поне в средносрочен период не виждам фактори, които да го променят. Изводът е, че докато двата посочени фактора, които поддържат цените са в сила, дългосрочният тренд ще остане възходящ. Само промяната на един от тези фактори ще създаде предпоставка за продължителна и дълбока низходяща корекция.

сайт http://www.karoll.net/bg/karoll/articles/?p=2

Български акции
Търговията на Българска Фондова Борса (БФБ) се осъществява чрез лицензирани от държавата инвестиционни посредници, които са членове на "Българска Фондова борса"АД и "Централен депозитар" АД.

"Бул Тренд Брокеридж"ООД е лицензиран инвестиционен посредник осъществяващ сделки с ценни книжа на БФБ-София АД, брокерски услуги и инвестиционни консултации.

Ако желаете да вземете участие в българския фондов пазар, може да посетите рубриката как да търгуваме и да разгледате нашите такси и комисионни. За Ваша информация сме публикували и съответната нормативна база.

сайт: http://bulltrend-bg.com/services_stock.htm

Я думаю, что особой сложности в понимании вы не стретите, позднее сделаю перевод на русский.
На указанных сайтах найдете информацию и о фирмах лицензированных для торговле и о их комиссионных.
Юрий Абашев
Юрий111
 

Сообщение Олег1111 » 01/03/2005, 16:14

Антон, механизм фондовой торговли во всем мире примерно одинаков.
Если у Вас нет соответствующей лицензии , то купить брокерское место на бирже не представляется возможным ни в одной стране мира.
Значит нужно "прибиваться" к брокерской конторе, становиться трейдером и платить им установленные комиссионные. Практически 60 % занимаются трейдингом через системы интернет-трейдинга, то есть Вы можете работать на Софийской бирже не выходя из дому в России или любой другой стране мира.
Если Вы хотите отдать свои "кровные" в управление какому-то "дядьке" в некий "паевый фонд" - это, конечно Ваше личное дело.
Буратино тоже , было дело, зарыл кое-что на поле чудес.
Просто яне думаю, что существуют на свете такие "профессионалы", которые будут должным образом заботиться о Вашем обогащении.
Олег1111
 

Сообщение Юрий » 01/03/2005, 21:58

В чем-то я согласен с гостем Олегом. Я общался с собственниками нескольких брокерских инвестиционных фирмв Болгарии. С одной сторон, они берут небольщой процент от прибыли: 1-5%, но, как я понял, в, не можете проконтреолировать сколько реально вы заработали? Oни возможно, вложили ваши деньги удачно, и получили за месяц например 30% дохода, но вам они не скажут, так как деньги друигого человека они вложили неудачно и поитеряли 10%. В результате они поучили среднюю прибыль например 10%, с которой и будете платрить им комиссионную, й получите прибыль только в пределах 10%.
Если же давать вам указания им, как показывают в фильмах: купи столько-то акцих такой-то фирмы и продай столько-то другой. то вам надо стать профи на бирже и уже самому заняться торгами.
В любом случае заботиться о вашем личном доходе никто заботиться не будет.
Примером является большинство фирм в Болгарии. Например, фирмы по недвижимости. Они не ищут то, что необходимо тебе, а ждут, когда найдется само то, что тебе нужно (подробне в рассылке).
Юрий
Аватара пользователя
Юрий
Author
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 17473
Зарегистрирован: 16/03/2004, 14:19
Откуда: Sofia, Bulgaria


Вернуться в Бизнес в Болгарии

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 13