русско-болгарские бои под Добричем

Все вопросы истории Болгарии и сопутствующих ей стран ...

русско-болгарские бои под Добричем

Сообщение Yad » 25/07/2009, 14:17

Модераторы, не стирайте, все равно об этом буду спрашивать! так. что там у нас было?
Yad
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 568
Зарегистрирован: 18/01/2009, 18:20

Сообщение tangra » 25/07/2009, 15:00

поддерживаю.
...и сколько иудеи воевало с той и другой стороны. очень интересно. не антисемитизм. на самом деле интересно.
Аватара пользователя
tangra
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 82
Зарегистрирован: 07/07/2009, 10:01

Сообщение Skorpion_BG » 25/07/2009, 15:17

Skorpion_BG
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3284
Зарегистрирован: 24/04/2006, 14:35
Откуда: Чипровци-Банкя

Сообщение lalala » 25/07/2009, 16:47

https://www.freebase.com/view/en/battle_of_dobrich

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Dobrich

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Turtucaia

Не стала брать ссылки из российских источников, но вот нигде не нашла инфо о том, что Болгария разгромила русскую армию..война -то была с Румынией, громили Румынию, после длительной оккупации...Как интересно можно подавать одни и те же факты истории...
Ну, вот вам ещё чуток инфо..Я никогда не интересовалась историей Болгарии, но когда с таким удовольствием воспевают победу над русскими войсками - поискала...и ничего такого замечательного!! Чего крылышки-то топорщите? У каждой армии есть и победы и поражения.. Там были не только русские войска, но военные действия велись против румын, сербов+ русских солдат.. Ах, разгромили русскую армию!!Ах, какие герои!!! Не надоело искать подвиги там, где их нет?
Болгария офигела от оккупации, потерь и прочая и выиграла одну кaмпанию, чтоб в результате - всё равно проиграть...ну, и дальше что?

В октябре 1915 года болгарская армия становится инициатором вооружённого конфликта с Сербией в качестве союзника Центральных держав. Но несмотря на ряд побед над сербскими и объединенными румыно-русскими войсками, соотношение сил на фронтах изменилось в пользу союзников, и 29 сентября 1918 Болгария была вынуждена подписать перемирие с Антантой.
http://bulgarian.name/istoriya-bolgarii ... 1944..html
Находя знание - теряешь веру
Находя богатство - теряешь совесть
Находя любовь - теряешь голову
И только потеряв все - находишь свободу...
Аватара пользователя
lalala
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 7658
Зарегистрирован: 03/02/2007, 17:41
Откуда: New York - Leningrad

Сообщение Yad » 25/07/2009, 19:02

Просмотрел я все ссылки. В общем, полный бред и никаких доказательств! Особенно меня умилили ссылки на Википедию в качестве доказательства.
Могу в свлою очередь прдложить следующее: "Русские войска, сражавшиеся в 1916 и 1917 гг. в Македонии, не произвели того эффекта, на который надеялись многие, Однако значение двух русских бригад...." на этом уже можно остановиться. даже если разгром был, то наличие всего 2 (!!!) русских бригад в масштабах всего фронта, говорит только лишь о том, что русские войска были на нем лишь "для запаху". Поэтому, господа русофобы, русских войск вы не разбивали. Просто потому.... Что подтверждается всей историей России и Болгарии и историей их вооруженных сил.
"Автор благодарит Ю.В.Копылова за предоставленные материалы и помощь в исследовании вопроса о русских войсках на заграничных фронтах во время Первой мировой войны". -- это об источнике.
Yad
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 568
Зарегистрирован: 18/01/2009, 18:20

Сообщение velko » 25/07/2009, 19:26

докозательство находится в ВИМ , там увидите плененое руское знаме
velko atanasov
velko
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 101
Зарегистрирован: 01/04/2009, 08:56
Откуда: burgas

Сообщение master7 » 26/07/2009, 00:21

Не стала брать ссылки из российских источников


Почему? Не доверяете?


,
но вот нигде не нашла инфо о том, что Болгария разгромила русскую армию.


Почему такую инфу искали? Ни тема так называеться, ни мнения до Ваше не требуют такую инфу. Что такое, если не целенаправленная провокация.

.война -то была с Румынией, громили Румынию, после длительной оккупации...Как интересно можно подавать одни и те же факты истории...


Сколько длительная? О какую окупацию идеть речь? Кто окупант? Кто ему помог?

Ну, вот вам ещё чуток инфо..Я никогда не интересовалась историей Болгарии, но когда с таким удовольствием воспевают победу над русскими войсками - поискала...и ничего такого замечательного!!


Цитату дайте госпожа!


Чего крылышки-то топорщите? У каждой армии есть и победы и поражения.. Там были не только русские войска, но военные действия велись против румын, сербов+ русских солдат.. Ах, разгромили русскую армию!!Ах, какие герои!!! Не надоело искать подвиги там, где их нет?
Болгария офигела от оккупации, потерь и прочая и выиграла одну кaмпанию, чтоб в результате - всё равно проиграть...ну, и дальше что?


Госпожа на Вашу провокацию я могу легко ответить. Читайте Брест-Литовский мирный договор между России и Четверной союз (Германия, Австро-Венгрия, Турция, Болгария) и успокоитесь.


В октябре 1915 года болгарская армия становится инициатором вооружённого конфликта с Сербией в качестве союзника Центральных держав. Но несмотря на ряд побед над сербскими и объединенными румыно-русскими войсками, соотношение сил на фронтах изменилось в пользу союзников, и 29 сентября 1918 Болгария была вынуждена подписать перемирие с Антантой.

Могу отгадать эти глупости откуда. Ссылка не нужна.
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение lalala » 26/07/2009, 00:37

master7 писал(а):
Не стала брать ссылки из российских источников
Почему? Не доверяете? .


мастер, честно могу сказать - была о ваших мозгах лучшего мнения.
Сначала взяла английские ссылки, чтоб наши болгарские оппоненты не обвинили российские ссылки в предвзятости; почитав англоязычные ссылки пошла на русский сайт, но нигде не нашла той инфо, что здесь давалась.
Зачем вводили людей в заблуждение? Мне не интересна болгарская история, пока, во всяком случае, я не изучаю её, но когда так усиленно начинают что-то рекламировать найду инфо , чтоб убедиться - правда или нет...
Зачем мне Брест_литовский мир, когда речь шла об операции под Добруджем, где, по словам болгарских оппонентов - была разбита русская армия болгарами.Во-1-х, румынско-сербско-русская(сколько там было тех русских?), во-2-х, в результате Болгария всё равно проиграла..Успешная кампания, не спорю, но почему вы так говорили: разбита русская армия и аж пищали от счастья!!!

А что, тех ссылок что я дала - мало?
Находя знание - теряешь веру
Находя богатство - теряешь совесть
Находя любовь - теряешь голову
И только потеряв все - находишь свободу...
Аватара пользователя
lalala
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 7658
Зарегистрирован: 03/02/2007, 17:41
Откуда: New York - Leningrad

Сообщение master7 » 26/07/2009, 00:44

Yad писал(а):
Просмотрел я все ссылки. В общем, полный бред и никаких доказательств! Особенно меня умилили ссылки на Википедию в качестве доказательства.


Значит " исследовании вопроса о русских войсках на заграничных фронтах во время Первой мировой войны" полный бред.
К статьи какие доказательства Вы ищете? От название темы не понятно?

Могу в свлою очередь прдложить следующее: "Русские войска, сражавшиеся в 1916 и 1917 гг. в Македонии, не произвели того эффекта, на который надеялись многие, Однако значение двух русских бригад...."


Да, могли бы Вы показать целую цитату. Я дополню .

Русские войска, сражавшиеся в 1916 и 1917 гг. в Македонии, не произвели того эффекта, на который надеялись многие, — болгарские солдаты дрались против них с тем же ожесточением, с каким они сражались против французов, англичан и сербов. Однако значение двух русских бригад на Македонском фронте все же было гораздо выше, чем двух русских бригад во Франции,

и еще

В январе 1917г. генерал Дитерихс направил в русский Генеральный штаб донесение о численном составе бригады. Всего на Салоникский фронт прибыло 187 офицеров и 8565 нижних чинов, из которых боевого состава было 116 офицеров и 5194 нижних чина. За время боев было .убито и умерло 10 офицеров и 700 солдат, ранено 30 офицеров и 1598 солдат,

в январе в строю находилось 158 офицеров и 8394 солдата. Эти цифры показывают, насколько тяжело пришлось солдатам и офицерам 2-й бригады в первые месяцы боев.

Вместе с тем, ежедневно происходили артиллерийские и ружейно-пулеметные перестрелки, часто и русские части, и противник проводили вылазки и разведки, и редкий день обходился без потерь
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение master7 » 26/07/2009, 01:09

lalala писал(а):
мастер, честно могу сказать - была о ваших мозгах лучшего мнения.


Госпожа мои мозги не Ваше дело и тема не о меня. Соблюдайте елементарную культуру общения!

Зачем вводили людей в заблуждение?

Перестанте клевещить. есть название темы, есть три мнения до Вашего. Дайте цитату кто, кого вводил людей в заблужденнией! Перестаньте с Вашими провокациями!

Мне не интересна болгарская история, пока, во всяком случае, я не изучаю её, но когда так усиленно начинают что-то рекламировать найду инфо , чтоб убедиться - правда или нет...


Если не интересна что здесь делаете? Идите в говорилке.

Зачем мне Брест_литовский мир, когда речь шла об операции под Добруджем, где, по словам болгарских оппонентов - была разбита русская армия болгарами.Во-1-х, румынско-сербско-русская(сколько там было тех русских?), во-2-х, в результате Болгария всё равно проиграла..Успешная кампания, не спорю, но почему вы так говорили: разбита русская армия и аж пищали от счастья!!!


Безстыдно клевещите. Показываете полное незнание и не ответили на мои вопросы . Если не можете прямо скажите-так будет честно.

А что, тех ссылок что я дала - мало?

Да мало!
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение seascrambler » 26/07/2009, 01:32

Генерал Иван Колев:

“Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия задето ни освободи. Но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа?

Ще ги бием и прогоним както всеки враг, който пречи за обединението на България!”




Изображение


Ген. Иван Колев
Септември 1916 г.

Изображение

Ако покажеш, зрителите ще видят, че това острие е нащърбено. Нащърбено е по простата причина, че когато със сабята се нанася удар, който съсича, било човешко тяло, друго оръжие, острието не издържа всякога и се нащърбя. Това е сабя от военно – историческия музей. Сабя, която е участвала в тези боеве. В боевете край Добрич конната дивизия на ген. Колев избива почти до крак една сърбохърватска дивизия. И се включва в боеве, всъщност, срещу най-добрата конница на света - казашката конница. Руска казашка конница, три кавалерийски дивизии. За щастие на нас българите, българската конница побеждава всеки път безапелационно. Това не е сражение, което играеш на компютър или стреляш отдалеч по своя противник. Това е сражение, в което влизаш в упор. Където за да победиш, трябва да съсечеш. Никой не е очаквал такива неща от конницата. Представи си гъста маса конници, която настъпва срещу руските и румънските картечници, които изстрелват хиляди куршуми в минута. Но българската конница успява.
Това е кавалерийски щандарт, знаме. Виждаш, той е по-малък на един от българските ескадрони. А това е бойната униформа на ген. Колев. Именно с тази униформа, това е истинската униформа - тя е семпла, върху нея няма отличителни знаци, по една проста причина - когато води атаката, когато е отпред, командирът не трябва да е забележим за противника. Защото към него ще се насочи огънят. Ген. Колев лично е водил тези атаки. Лично. На своя черен жребец, който се е казвал Пирин. Жребецът Пирин. Тази беззаветна храброст, да поведеш атаката сам, отпред, да казваш „след мен”, много е впечатлила цялото българско общество, тогава. И това е може би човекът, който е добил най-голяма популярност по време на Първата световна война.

Слави: Защо не е в учебниците по история?

Росен: Ами не е в учебниците по история, по една проста причина, че е воювал срещу руски части.

--------------------------------------------------------------------------------

ГЕРОИЧНИ СТРАНИЦИ ОТ ИСТОРИЯТА НА ДОБРУДЖА: БИТКАТА ПРИ СЕЛО КОЧМАР
2005-07-10 @ 21:41 EEST
На 12.07 /Петровден/ 1916 година румънските войски без никакъв повод навлизат на българска територия и достигат до покрайнините на град София. През това време Българската армия воюва на Южния фронт срещу т.н. Антанта, в която влиза Сърбия. Румънците не срещат нито един български войник. Ето защо българският народ ги нарича кокошкари, защото са воювали срещу кокошките. Под диктата на великите сили, особено Франция, същата година по силата на Букурещкия мирен договор Южна Добруджа е предадена на Кралство Румъния. Българският народ, най-вече добруджанци, посрещат това с голямо възмущение.




Няма по-подло и жестоко нещо от това да забиеш нож в гърба на съседа си. За много кратко време в душите на българския народ се надига страшна омраза и желание за освобождение на братята добруджанци. Войната срещу Румъния се посреща с голям ентусиазъм. България, която по това време е в положение на война от септември 1915 година, се включва на страната на Германия и Австро-Унгария през Първата световна, насочва своята Трета армия, под командването на ген. Стефан Тошев, да освободи Добруджа. Тя се съсредоточва по границата от Черно море до Тутракан.

На 1 септември 1916 година войната е обявена на Румъния и още същия ден войските навлизат в Добруджа. Частите на Четвърта Преславска дивизия и Първа бригада от Софийската дивизия се насочват към тутраканската крепост и започват жестока битка. Останалите части от Трета армия се насочват към гр. Добрич и се завързва жесток бой за неговото освобождение. Първа конна дивизия под командването на ген. Иван Колев, на която е заповядано да контролира подстъпите между Добрич, Тутракан и Силистра, още на 31 август той завладява моста при село Малко Ботево. Въпреки опита на румънците да си го възвърнат, те биват разбити.

На следващия ден – 1 септември 1916 г., дивизията предприема бързи и смели действия и се насочва към с. Куртбунар /сега град Тервел/. Преди това ген. Колев изпраща в три посоки разузнавателни групи, които му донасят сведения, че в Тервел има една румънска дружина, а други две се движат към Добрич през селата Гешаново, Подслон, авангардът на които е стигнал в с. Кочмар. Дивизията тръгва в три колони, като поддържа връзка с Втора бригада от Първа Софийска дивизия, която се насочва към гр. Добрич. Румънските части, които се движат към Тутракан, са от Осма румънска пехотна дивизия, която бърза на помощ на техните войски при Тутраканската крепост. Лявата колона, под командването на майор Петков, се движи към селата Орляк, Войниково, Бонево /някогашното с. Тревен/. Средната колона, под командването на полковник Михайлов, се движи от село Радан войвода, източно от Орляк, Жегларци, Полковник Савово, Тервел. Генерал Колев се движел в средната колона, а дясната, под командването на полковник Дяков, настъпва от с. Владимирово, Бенковски, Кочмар, Тервел. Лявата разузнавателна колона минава границата южно от с. Нова Камена и преследва румънските гранични части. Завързва се бой за освобождаването на селата Нова Камена, Каблешково, проф. Златарски, Честименско /Стара махала/, Алеково, Бистра и района между Безмер и Тервел.

Баща ми, който е бил на 6 години по време на събитието, е бил с баба и дядо на нивата, над голямата чешма, където са брали царевица . Той често разказваше, че там минали група румънски войници, бягайки панически към днешното с. Честименско. Тогава там е била ниска гора. /Селото е застроено от румънските власти след 1927 г./ След тях в силен галоп ги преследвали български кавалеристи. Спрели над голямата чешма и попитали дядо: “Тука да са минали румънски войници?”. Дядо посочил накъде са заминали. Командирът на кавалеристите яростно изпсувал “Майка им, мамалигари...”, пришпорили конете и скоро се чули изстрели. Румънците били разбити и пленени. Там загинали двама български войници.

Битката за освобождението на Тервел приключила за три часа в резултат на светкавичните действия на ген. Колев. Там загинали 63 и са пленени 75 румънски войници. В Тервел е разбита и пленена една румънска дружина, която наброявала около 1000 души. Ген. Колев бързо насочва дивизията към с. Кочмар, където са пристигнали авангардни части на Осма румънска дивизия, посока Тутракан. Румънските части били обкръжени от всички страни. Части от Първа конна дивизия преграждат пътя на движещите се от Гешаново, Подслон, Кочмар. Започва голяма сеч на обкръжените в селото. Румънците, за да се спасят, влизат в гьола, който се намира вляво от моста, посока Добрич, в източната част преди с. Подслон.

Легендата разказва, че водата почервеняла. В тази битка загиват 600 румънски войници, 4 офицери, 1035 са ранени с 13 офицери. От българска страна загива 1 офицер и 53 войници, 135 коня са убити. Ранени са 6 офицери и 97 войници със 77 коня. С бързи действия дивизията продължава настъплението към Подслон и Гешаново, където разбива и пленява две румънски дружини. Жестока и героична битка се разгаря край с. Карапелит. Четвърта конна бригада с 400 конници от Шести конен полк се хвърля срещу четирихилядната румънска пехота, унищожава, разпръсква и пленява една част. Тук ген. Колев се среща с казашки кавалеристи, атакува ги смело като обяснява на войниците : “Към чувствата на уважение към русите трябва да се противопостави обичта към България!”. И казашките кавалеристи не издържали, били разбити и отстъпили към Румъния.

В резултат на героичните действия на Първа конна дивизия, Осма румънска дивизия, насочена към Тутракан, е била разбита и пленена. Тази дивизия не е успяла да окаже помощ на своите войски при големите битки, които се водят в началото на месец септември край Тутракан и Добрич, където се решава съдбата на Добруджа.

Голям е приносът в това отношение на битките в с. Кочмар. Не е трудно да си представим, ако румънските войски ни бяха спрели и разбили в Кочмарската битка, какъв обрат би могло да се получи на Тутраканската крепост. За увековечаване подвига и паметта на загиналите за освобождението на Добруджа много села и един град в района носят техни имена. Необходимо е подвигът на нашите деди при освобождението на Добруджа от румънско робство през 1916 година да се предава от поколение на поколение. Това най-добре може да се постигне с поставяне поне на паметна плоча на прославения генерал Колев и славната му дивизия в град Тервел.
----------------------------------------------------------------------------------


Изображение

Биография [редактиране]
Иван Колев е роден на 15 септември 1863 г. в бесарабското село Бановка, създадено от български преселници от Тракия и разположено на 25 км. източно от Болград. Основното си образование завършва в родното си село, след което, през 1875 г. постъпва в Болградската гимназия, учи прилежно и завършва през 1882 г. Желанието на младия Иван Колев е да бъде учител в родното си село, но молбата му за учителското място е отхвърлена. Въпреки този неуспех, по-късно става писар в общината.

През 1884 г. Иван Колев заминава за София, където работи като помощник-секретар в Софийския окръжен съд. След по-малко от година на заеманата длъжност, той е повишен в секретар.


Сръбско-българска война (1885) [редактиране]
На 2 ноември се обявява Сръбско-българската война (1885) и на 9 ноември Иван Колев постъпва като доброволец в Ученическия легион.

На 14 януари 1886 г. постъпва във Военното училище в София. Разпределението на юнкерите тогава се извършва по успех и Иван Колев, като отличник е определен за артилерист. Още от малък, той се увлича по ездата и при новината, че ще става артилерист заявява „Ако не бъда зачислен в конницата, няма да служа - ще се уволня!“. На 27 април 1887 г. завършва Военното училище, произведен е в първия офицерски чин подпоручик и зачислен в Трети конен полк. На 18 май 1890 г. е произведен в чин поручик и в началото на 1892 г., след успешно положени изпити постъпва във военната академия в Торино.

На 2 август 1894 г. е произведен в чин ротмистър и вече завършил академията, още същия месец се завръща в България. Назначен е за генерал-щабен офицер, чете лекции по военна история на офицерите от кавалерийската школа и по-късно става началник-щаб на кавалерийската инспекция. По негова инициатива се открива кавалерийски курс за най-младите кавалерийски офицери и става главен инициатор на конните състезания в българската войска. През есента на 1898 г. ротмистър Колев е командирован на маневрите в Румъния. На 14 февруари 1904 г. е произведен в чин подполковник.

През септември 1907 г. подполковник Колев е изпратен на стаж в австрийската войска и зачислен в Седми улански полк в Пардубиц, от където се завръща през октомври 1908 г. и на 15 октомври е произведен в чин полковник, и назначен за командир на Лейбгвардейския конен полк, на която длъжност остава до началото на Балканската война.


Балкански войни (1912-1913) [редактиране]
В началото на Балканската война (1912–1913) г. е началник-щаб на укрепения пункт Ямбол, след което от ноември 1912 г. временно изпълнява длъжността началник-щаб на Трета армия. През Междусъюзническата война (1913) е началник-щаб на Пета армия.

На 2 август 1915 г. е произведен в чин генерал-майор.


Първа световна война (1915-1918) [редактиране]
По време на Първата световна война генерал-майор Колев е инспектор на конницата и командир на 1-ва Кавалерийска дивизия. Под негово ръководство тя взема участие в настъплението на Трета армия в Добруджа по време на Първата световна война при Куртбунар, Кочмар, Карапелит, Добрич, Топрахисар, Текиргьол, Кюстенджа, Черна вода и Мачин, пленявайки хиляди неприятелски офицери и войници - румънски, сръбски и руски. На 2 август 1915 г. е произведен в първия генералски чин генерал-майор.

На 30 септември 1916 г. е награден с германски железен кръст „За храброст“, лично от германския фелдмаршал Аугуст фон Макензен - главнокомандващ войските на Балканите.[1]

На 28 юли 1917 г. е произведен в чин генерал-лейтенант. Изминал хиляди километри на кон при освобождаването на Добруджа, генерал-лейтенант Иван Колев заболява и умира на 29 юли 1917 г. във Виена, Австрия. По-късно тленните му останки са пренесени и погребани в София. Главнокомандващият войските на Централните сили на Северния фронт фелдмаршал Аугуст фон Макензен сравнява българския пълководец с кайзер Фридрих Велики, който също е бил известен кавалерист [1].

В негова чест в град Добрич е поставена паметна плоча. През 2007 г. се създава граждански комитет за паметник на генерал Иван Колев, който ще бъде оглавен от директора на Института по история при БАН Георги Марков[2].

Две български села са наречени в негова чест: Генерал Колево (Област Варна) и Генерал Колево (Област Добрич).

На Иван Колев е посветено стихотворението на Иван Вазов „Добруджанската конница“.
Аватара пользователя
seascrambler
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 63
Зарегистрирован: 20/01/2008, 17:29
Откуда: Varna, Bulgaria

Сообщение Христо » 26/07/2009, 01:54

вся тема о румыно-болгарском конфликте свелась к тому, что болгары отняли знамя у русских.
этим стоит гордиться, если больше нечем
Аватара пользователя
Христо
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 7192
Зарегистрирован: 21/07/2007, 21:26
Откуда: Силистра

Сообщение Алексей СПб » 26/07/2009, 01:57

master7 писал(а):Перестаньте с Вашими провокациями!

Провокациями занимаетесь именно Вы, master7.
Не удивительно, что российские участники форума не осведомлены о факте вооружённых столкновений между болгарскими и российским войсками в Добрудже в в 1916 году. В наших учебниках истории об этом не писали. И, наверно, правильно, ибо сей прискорбный факт на определяет многовековую историю взаимоотношений наших народов. Более того, сей факт редко упоминается даже в детальных монографиях об истории Первой мировой войны. Очевидно, в силу его малозначительности.
То обстоятельство, что Вы так упорно и сладострастно выпячиваете ту страницу истории, где русские и болгары взаимно проливали кровь друг друга, и пытаетесь выстроить на этом материале доказательства агрессивных устремлений России по отношение к Болгарии, говорит лишь о Вашем русофобстве, манипулятивном отношении к истории, стремлении внушить русским форумчанам чувство вины к несправедливо обиженным болгарам. Манипуляции с нашей общей историей сочетаются в Вашем лице с весьма поверхностным и примитивным пониманием нынешних российских реалий, а также и сущности европейской цивилизации и демократии, в частности.
Возвращаясь к теме. Болгарское руководство в лице Фердинанда и его приспешников ввергнуло народ Болгарии в войну на стороне противников России. Не русский, а болгарский царь бросил болгар сражаться с русскими. Ход военный действий привёл к тому, что российские войска на короткий период оказались на болгарской территории. И не важно, кто кого там побил, прискорбно, что наши предки вообще обратили оружие против братьев. Россия было дано пару лет спустя пережить безумие взаимного уничтожение в своих пределах. Тема трагическая и касаться её надо с болью в сердце и с любовью, а не с ненавистью и жаждой мщения.
Чтобы оставаться в русле исторической истины, а следовать изгибам политической конъюнктуры, следует признать, что никогда после освобождения Болгарии Россия не претендовала на болгарские земли. Даже в излюбленном Вами примере Первой мировой войны. "12 марта 1915 года Лондон официальной нотой гарантировал передачу России города Константинополя с прилегающими территориями, которые включали в себя западное побережье Босфора и Мраморного моря, Галлипольской полуостров, Южную Фракию по линии Энос - Мидия и кроме того восточное побережье Босфора и Мраморного моря до Исмитского залива, все острова Мраморного моря, а также острова Имброс и Тенедос в Эгейском". И какая из перечисленных территорий являлась болгарской? Более того, Вы не подозреваете, что если бы Болгария не была втянута в войну с Россией, ей бы достался и Адрианополь с окрестностями?
Дупки правим всякакви
Алексей СПб
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 979
Зарегистрирован: 30/04/2007, 02:29
Откуда: СПб


Вернуться в История

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1