Болгария во Второй мировой войне 1941-44 г.

Все вопросы истории Болгарии и сопутствующих ей стран ...

Сообщение Nik_1 » 07/06/2008, 21:57

Алексей писал(а):Применительно к Болгарии. Вероятно друзья из Болгарии отлично знают и, возможно, с удовольствием распевают партизанские песни

Алексей СПб, вы попали в точку. Есть очень много болгарских песен посвящённых болгарским партизанам: "Хей Балкан ти роден наш", "Партизанин Никола - Пиринский орел", "Нас Червеното знаме роди ни, нас не ще ни уплаши смъртта ", "Партизан за бой се стяга" и очень много других, о которых я не знаю.
Аватара пользователя
Nik_1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4171
Зарегистрирован: 09/03/2007, 08:22

Сообщение master7 » 07/06/2008, 22:43

Иван 25 писал(а):
разведчик писал(а):Три химери, три нагли лъжи за съпротивата ни, призната по света, но по ганьовски непризната и хулена единствено у нас
..........
http://www.duma.bg/2005/0405/090405/obs ... /ob-5.html


Авторът на тези глупости - Крум Василев, е бивш първи политически сътрудник на Вълко Червенков. По-късно, ако не греша, същият Крум Василев е бил главен редактор на в. "Народна култура", началник отдел "Култура" на ЦК на БКП и всред най близкото обкръжение на Людмила Живкова. Сега, ако е жив, е на 83 години. С две думи комунистическо изкопаемо.



Аз също съм чел тези глупости,разбира се с насмешка.
Измислиците са толкова грандиозни,че изумяват.

Сега обаче мога да се посмея и на лекомислието на някои съфорумници,по-точно на силното им желание да повярват на тези глупости.
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение master7 » 07/06/2008, 22:50

Nik_1 писал(а):
Алексей писал(а):Применительно к Болгарии. Вероятно друзья из Болгарии отлично знают и, возможно, с удовольствием распевают партизанские песни

Алексей СПб, вы попали в точку. Есть очень много болгарских песен посвящённых болгарским партизанам: "Хей Балкан ти роден наш", "Партизанин Никола - Пиринский орел", "Нас Червеното знаме роди ни, нас не ще ни уплаши смъртта ", "Партизан за бой се стяга" и очень много других, о которых я не знаю.


Назовете поне една песен "Партизанска",създадена в партизанско време,или пята тогава от народа.

По този начин ще отговорите и на Алексей СПб
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение master7 » 07/06/2008, 23:37

разведчик,изпусни леко въздуха,да не счупиш ризата.
С комунистически измислици мен не можеш да ме шашнеш.

1.Болшевишка Русия ,наричана СССР е едно терористично государство,донесло огромни беди на собствения си народ и на много други страни,а също и на България.

2.РККА е армия окупаторка поробила централна и източна Европа за половин век.
Тази армия е посрещната добре в България,със съчувствие.Много скоро обаче тази армия показва истинския си облик.Многобройните безчинства принуждават Георги Димитров да пише писмо на Сталин.Намерете си го в Интернет за да добиете представа.
Започват убийства и грабежи каквито никога не е имало в България.

3.Комуниста,във всички негови разновидности е личност без морал,разбойник и терорист.


Тъй като Алексей СПб повдигна въпроса за соц,изкуство нека си свали от Zamunda филма "Черните ангели".
За Ник този филм вероятно ще достави удоволствие.За други могат да бъдат интересни декорите от буржоазна България.В основата на филма стоят истински събития,геройството на смелата партизанска командирка Митка Гръбчева./от себе си ще добавя само това,че е учила само една година и едва се е научила да пише/.

За всеки обаче ще остане въпроса,каква е разликата с ислямските терористи самоубийци.Може би някой ще обясни.

Приятно гледане!
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение master7 » 08/06/2008, 00:34

master7 писал(а):
Nik_1 писал(а):
Алексей писал(а):Применительно к Болгарии. Вероятно друзья из Болгарии отлично знают и, возможно, с удовольствием распевают партизанские песни

Алексей СПб, вы попали в точку. Есть очень много болгарских песен посвящённых болгарским партизанам: "Хей Балкан ти роден наш", "Партизанин Никола - Пиринский орел", "Нас Червеното знаме роди ни, нас не ще ни уплаши смъртта ", "Партизан за бой се стяга" и очень много других, о которых я не знаю.


Назовете поне една песен "Партизанска",създадена в партизанско време,или пята тогава от народа.

По този начин ще отговорите и на Алексей СПб



Nik_1,извинявай,ако те затруднявам.Не искам това,но нека сме коректни.
През ВСВ дори думата "партизанин" не е била известна сред народа.Наричани са "шумкари","шумци",като синоним на престъпник,разбойник.
В тази връзка може би ще разкажете ,съвместно с разведчик,нещо за жалката съдба на изпращаните от СССР терористи,подводничари и парашутисти.
Този разказ би дал представа за реалностите тогава.
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение stifen » 08/06/2008, 08:31

Nik_1 писал(а):
P.S. За анасоновата ракия си прав. Разрежда се, и на мен така ми казаха, но тъй като не пия си натопих само върха на езика, за придобиване на опит от нов вкус.


николя, започвай да си къркаш , за да ти се проясни малко главата от опусите на разведчика и други подобни
ты полюби нас черненькими, беленькимы нас всякий полюбить
stifen
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4544
Зарегистрирован: 23/08/2006, 22:12
Откуда: софия

Сообщение Nik_1 » 08/06/2008, 09:20

master7 писал(а):Наричани са "шумкари","шумци",като синоним на престъпник,разбойник.


Да, съгласен съм, от гледна точка на българските фашисти, която е и твоя гледна точка, партизаните наистина са престъпници и разбойници, спор няма. Твоите възгледи точно съвпадат с тези на османските поробители, те също са наричали Ботев и Левски с твоите "синоними" т.е. гяурски серсеми и хаирсъзи. Виждал съм автентични снимки където българските фашистки полицаи, които са не по-малко престъпници, след успешна акция са се снимали с отрязаните глави на партизаните в ръце, точно като след сафари. Ти разбира се ще отричеш и тоя факт, както отричаш факта, че има много изгорени яташки къщи и убити много яташки семейства целиком - баща, майка, баба, дядо, включително и невръстните дечица. Чувал ли си за Ястребинските шест дечица. Когато са извеждали на разстрел 7 годишния Стойне, който още буквата "Р" не е можел да изговаря, малкия първокласник ревял та се късал: -"Чичко, не ме убивай, страх ме е, чичко не ме убивай, много ме е страх".
Аватара пользователя
Nik_1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4171
Зарегистрирован: 09/03/2007, 08:22

Сообщение stifen » 08/06/2008, 09:27

Иван 25 писал(а):Едвам се сдържам, ама едвам се сдържам да кажа какво наистина мисля за един дървен философ, дето всички ви прави на маймуни. А вие му се връзвате да му обяснявате, информация да му търсите в Интернет.

Но нали има модератори и правила на форума, ще се сдържам още известно време.


г-н иване, относно така наречения дървен философ и подобните му си прав - тях не ги интересува историята, ами само им дай да се поджанкат, но относно младите момчета не си прав - търсенето в интернет и обясненията, които дават са полезни за тях самите и за другите участници, за които съм сигурен, че четат техните наистина научни съобщения с интерес
ты полюби нас черненькими, беленькимы нас всякий полюбить
stifen
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4544
Зарегистрирован: 23/08/2006, 22:12
Откуда: софия

Сообщение stifen » 08/06/2008, 09:34

sashooo писал(а)::
США во время ВМВ поставляет СССР оружие, боеприпасы и т.д.
Нелегальные групы американцев в США по распоряжении националсоциалистической партии Гитлера и конечно спецслужб подрывают ешелоны и корабли.
Какое было бы отношение властей в США к ним. Как террористам, а не как героями сопротивления я думаю.

Это у Вас двойной стандарт.



такие теракты совершались в сша во время вмв - на доках и в заводов для боеприпасов - терористы были схвачени и сели на стул
а также все японцы, граждане сша, были заключени в концлагеря во время войны
правда не совсем такие как советские, либо немецкие, но все же..
ты полюби нас черненькими, беленькимы нас всякий полюбить
stifen
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4544
Зарегистрирован: 23/08/2006, 22:12
Откуда: софия

Сообщение Nik_1 » 08/06/2008, 09:49

master7 писал(а):Тъй като Алексей СПб повдигна въпроса за соц,изкуство нека си свали от Zamunda филма "Черните ангели".
За Ник този филм вероятно ще достави удоволствие.


master7, тъй като аз съм непоправим киноманиак, съм изгледал всички български филми, слава Богу че не са толкова много като руските :), а напоследък българския кинематограф въобще умря, но това е друга тема. Филма "Черните ангели" е със Стефан Данаилов (аз него още от "На всеки километър" много го обичам), Доротея Тончева (те май че се разведоха вече, не съм сигурен), Виолета Гиндева и Йосиф Сърчаджиев, който играе сина на богаташ-фабрикант и има свой кабриолет. Тоя Сърчаджиев откак си плю на суратя, не мога да го понасям. Когато дойде "демокрацията" се отказа от себе си и от биографията си, плака пред камерите със сополи и се извинява, че е играл за подлите комунисти, че е ял от тяхната ръка и че се е гордял с дадените му комунистически награди и отличия. Ходи още да се прегръща и целува с Ахмед Доган и с турците от ДПС и да моли за прошка, че е играл ролята на Караибрахим във филма "Време разделно". С една дума отврат, противен ми е.
Аватара пользователя
Nik_1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4171
Зарегистрирован: 09/03/2007, 08:22

Сообщение Nik_1 » 08/06/2008, 09:53

Иван 25 писал(а):Едвам се сдържам, ама едвам се сдържам да кажа какво наистина мисля за един дървен философ, дето всички ви прави на маймуни. А вие му се връзвате да му обяснявате, информация да му търсите в Интернет.

Ванка, и да кажеш и да не кажеш, файда йок - всеки ще си остане при своето мнение.
Аватара пользователя
Nik_1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4171
Зарегистрирован: 09/03/2007, 08:22

Сообщение master7 » 08/06/2008, 10:39

Nik_1 писал(а):
master7 писал(а):Наричани са "шумкари","шумци",като синоним на престъпник,разбойник.


Да, съгласен съм, от гледна точка на българските фашисти, която е и твоя гледна точка, партизаните наистина са престъпници и разбойници, спор няма. Твоите възгледи точно съвпадат с тези на османските поробители, те също са наричали Ботев и Левски с твоите "синоними" т.е. гяурски серсеми и хаирсъзи. Виждал съм автентични снимки където българските фашистки полицаи, които са не по-малко престъпници, след успешна акция са се снимали с отрязаните глави на партизаните в ръце, точно като след сафари. Ти разбира се ще отричеш и тоя факт, както отричаш факта, че има много изгорени яташки къщи и убити много яташки семейства целиком - баща, майка, баба, дядо, включително и невръстните дечица. Чувал ли си за Ястребинските шест дечица. Когато са извеждали на разстрел 7 годишния Стойне, който още буквата "Р" не е можел да изговаря, малкия първокласник ревял та се късал: -"Чичко, не ме убивай, страх ме е, чичко не ме убивай, много ме е страх".



Това,което пишеш нито съм отричал,нито отричам,нито съм имал,нито имам фашистки възгледи.
Що се отнася до шумкарите,до пролетта на 1944г.голяма част от тях,действително са били криминални престъпници укрили се от закона в шумата.Останалите са национални предатели,служещи на чужда държава.Акциите които са провели,от военна гледна точка са нищожни,а по същество са терористични актове,най често срещу невинни хора и с цел грабеж.За огромната част от народа те са престъпници.
През пролетта на 1944г.се получава "директива"/много интересна дума/ за масовост на съпротивителното движение./От кого ли е издадена?/
В гората отиват млади хора,много от тях ученици,но всички напълно неподготвени,без оръжие,мнозина с градските си дрехи.
Напълно съзнателно са изпратени на сигурна смърт и наистина мнозинството са убити или заловени.
Тяхната смърт е била нужна за да се оправдае подготвяния терор.
Това е малък фрагмент от комунистическия морал.
Друг фрагмент от този морал е делото срещу Трайчо Костов,вожд на БКП и пръв главорез след 1944г. Поради многото запазени документи и изследвания в този процес "блести"комунистическия морал.
И днес има морални комунисти "демократи" готови да отровят съзнанието на недоволни младежи тип "Лъки" с откровени лъжи и манипулации с които винаги си е служил комунизма.

Впрочем нищо не каза за шумкарските песни и за филма/ако си го гледал/.
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение master7 » 08/06/2008, 10:45

Извинявай,не видях,че си писал за филма.
Сърчаджиев също не понасям и то по същите причини като теб.Да го оставим,сега го е закършил яко.
"Черните ангели" като филм наистина е хубав,според мен.Артистите също са забележителни.
Но добре разбираш,че думата беше за друго.
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение sashooo » 08/06/2008, 10:59

Когда речь идет о "Черните ангели" - я вспомнил, что где-то в конце 70-тых мои родители работали в Алжире и там по поводу недели болгарской культуры по алжирскому телеведению показывали этот фильм. Ну, как сказать - Стефан Данаилов - говорящий на арабском языке о светлом коммунистическом будущем и революционную борьбу - этого нельзя пропустить. :lol: :lol: :lol:
"Кто вызовет доктора, наконец, Владимиру Таврическому-Панамскому, его однокурсникам, подельникам и виолончелистам?"
Андрей Пионтковский
Аватара пользователя
sashooo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1863
Зарегистрирован: 11/01/2008, 00:53
Откуда: София

Сообщение stifen » 08/06/2008, 11:14

свидетелстват управленията на полицията, които през 1943-а и първата половина на 1944 г. докладват за повече от 3200 акции и саботажни действия на партизанските отряди и бойните групи.

по всей вероятности речь идет о количество баранов, которые шумкарите увели у бедных крестянь и скушали на чеверме в шумата
ты полюби нас черненькими, беленькимы нас всякий полюбить
stifen
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4544
Зарегистрирован: 23/08/2006, 22:12
Откуда: софия

Сообщение Иван 25 » 08/06/2008, 13:13

Алексей СПб писал(а):Как мне представляется, существует один, хотя и косвенный, но весьма показательный критерий, какую оценку - в качестве справедливой или не очень - в памяти народной получает любая война. Это то, какую творческую активность пробуждает она и у творцов и в глубине народной. Т.е. о войне можно судить по тем художественным произведениям, которые она вызвала к жизни и посвященным ей.

Творческата активност на писатели, художници, композитори, кинематографисти и т.н. изобщо не може да бъде никакъв критерий в тоталитарната държава. Изкуството в подобни държави е значима част от пропагандната система и е изцяло подчинено на интересите на ПАРТИЯТА-МАЙКА. За тези, които не се съобразяват с това, място в изкуството няма.

Ако България не беше окупирана от Червената армия и не беше установено комунистическо управление нямаше да има нито филми, нито книги, нито песни, посветени на т.н. "партизанско движение". То щеше да остане само като един незначителен факт от българската история.

Nik_1 писал(а):
Алексей писал(а):Применительно к Болгарии. Вероятно друзья из Болгарии отлично знают и, возможно, с удовольствием распевают партизанские песни

Алексей СПб, вы попали в точку. Есть очень много болгарских песен посвящённых болгарским партизанам: "Хей Балкан ти роден наш", "Партизанин Никола - Пиринский орел", "Нас Червеното знаме роди ни, нас не ще ни уплаши смъртта ", "Партизан за бой се стяга" и очень много других, о которых я не знаю.


Ник, в какую точку, какви пет лева. Не само песни, но що романи, филми, картини, скулптури са посветени на "партизанското движение". А можеше ли да бъде другояче в една комунистическа държава? Но от това, че подобно изкуство е съществувало, не следва, че в страната е имало огромно партизанско движение.
А ти Ник пееш ли с удоволствие български партизански песни? Я ги зарежи. Слушай по-добре Дима Билан и си пий ракийката.

:lol:
Иван 25
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 845
Зарегистрирован: 26/02/2007, 23:52
Откуда: София

Сообщение Nik_1 » 08/06/2008, 13:34

Иван 25 писал(а):А ти Ник пееш ли с удоволствие български партизански песни? Я ги зарежи. Слушай по-добре Дима Билан и си пий ракийката.

:lol:

Пея ги, без майтап :). Като си пусна поредната серия на "Километъра" и пея заедно с телевизора. Така по-добре вниквам българската душевност.

Ние сме на всеки километър

Нас червеното знаме роди ни,
нас не ще ни уплаши смъртта -
ние сме на всеки километър
и така - до края на света.

Пада другарят в смъртен бой,
пада за теб, свобода,
за да изгрее и стане той
малка червена звезда.

Нас далечни победи ни викат,
нас ни чака в зори радостта -
ние сме на всеки километър
и така - до края на света.

P.S.
Телефона ми ме буди с тая мелодия, а звъни с БГ химна.
Аватара пользователя
Nik_1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4171
Зарегистрирован: 09/03/2007, 08:22

Сообщение sashooo » 08/06/2008, 14:13

Nik_1 писал(а):
...Телефона ми ме буди с тая мелодия....


Даа, и аз си слагам дразнещи мелодийки за събуждане - иначе ще продалжа да си спя. :wink: :lol: :lol:
"Кто вызовет доктора, наконец, Владимиру Таврическому-Панамскому, его однокурсникам, подельникам и виолончелистам?"
Андрей Пионтковский
Аватара пользователя
sashooo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1863
Зарегистрирован: 11/01/2008, 00:53
Откуда: София

Сообщение НеОняДето... » 08/06/2008, 15:27

разведчик писал(а):Такъв процент загуби говорят за голяма мотивация на личния състав .

:shock: :lol:
Нима!? Това ще да е някакъв нов принос във военната теория. :D

От "процента на загубите" може да се съди само за силата на противника, респективно степента на боеспособност на нашите войски. Подготвените, добре въоръжени и адекватно командвани части дават по-малко жертви. Ти сам казваш, че "през повечето време армията извършва походни действия" - така че можеш сам да си направиш изводите. А мотивацията и загубите в отделна операция или в цяла война може да ги върже заедно само мислещия наобратно комунистически мозък.

разведчик писал(а):в периода 1941 -1944 в България загиват близо 30 000 партизани и ятаци в битката срещу хитлерофашизма.


За нашенските "партизани" беше казано предостатъчно. Тия цифри са фантастика, нищо повече. Към написаното от Скорпиона на всички интересуващи се мога да препоръчам да се запознаят с "История на ХХХ окръжна организация на БКП" - такива са създадени през 70-те и 80-те години на миналия век за 15 от общо 28 окръжни организации /за останалите са подготвени, но не успяват да ги публикуват/. Там има интересни данни за "партизанското движение" - особено за броя на партизаните. Голяма част описаните там български "партизани" стават такива СЛЕД 09.09.1944 г. /т.е. приписват си несъществуващо партизанско минало/, но дори и при това положение общият брой "партизани" е доста мизерен. Пиша ги в кавички, защото тия бродещи из пущинаците групи са всичко друго, но не и партизани. Партизаните са въоръжено население, което се бори срещу окупатор на страната му - но между втората половина на 1941 и до септември 1944 г. /за който период комунистите претендират, че е имало "партизанско" движение/ България не е окупирана страна. Това са просто антидържавни групи, които към август 1944 г. обрастват с всякакви лумпени, но все пак недостатъчно, та да бъдат "бригади" и "дивизии". Остават си групи, незначителни като брой и без значим принос в "битката срещу хитлерофашизма".

Между другото, разведчик, ти как си обясняваш, че "битката срещу хитлерофашизма" в България се подхваща едва след юни 1941 г., макар че страната е съюзник на Германия още от март 1940 г.? Не ти ли струва странно, че повече от година комунистите, които сега се величаят като "антифашисти", нямаха нищо против Хитлер?
Последний раз редактировалось НеОняДето... 08/06/2008, 15:55, всего редактировалось 1 раз.
Ако имате какво да кажете - добре. Пишете. Ако нямате какво да кажете - пак добре. Но не пишете.
НеОняДето...
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 883
Зарегистрирован: 20/03/2006, 20:21
Откуда: София

Сообщение master7 » 08/06/2008, 15:33

Nik_1 писал(а):
Иван 25 писал(а):А ти Ник пееш ли с удоволствие български партизански песни? Я ги зарежи. Слушай по-добре Дима Билан и си пий ракийката.

:lol:

Пея ги, без майтап :). Като си пусна поредната серия на "Километъра" и пея заедно с телевизора. Така по-добре вниквам българската душевност.



Ник,предполагам,че пишеш това поради чувство за хумор,но не съм сигурен.
Ако си пееш тези песни и в банята щях да съм по-уверен.
Най-добре послушай Иван,защото от тези песни може и да перкулясаш.


Песента

Шумете дебри и балкани
шумете волни лесове
ний идем бодри партизани
народни верни синове

ние /нашия клас/ пееше така

Шумете тенджури,тигани
шумете волни лесове
ний идем бодри калпазани
народни верни синове

По-нататък съм забравил,но си бяхме калпазани и така си останахме.
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение Skorpion_BG » 08/06/2008, 15:51

НеОняДето... писал(а): Партизаните са въоръжено население, което се бори срещу окупатор на страната му - но между втората половина на 1941 и до септември 1944 г. /за който период комунистите претендират, че е имало "партизанско" движение/ България не е окупирана страна. Това са просто антидържавни групи, които към август 1944 г. обрастват с всякакви лумпени, но все пак недостатъчно, та да бъдат "бригади" и "дивизии". Остават си групи, незначителни като брой и без значим принос в "битката срещу хитлерофашизма".

Повече няма какво да се каже!!
Skorpion_BG
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3284
Зарегистрирован: 24/04/2006, 14:35
Откуда: Чипровци-Банкя

Сообщение Иван 25 » 08/06/2008, 17:23

Nik_1 писал(а):
Иван 25 писал(а):А ти Ник пееш ли с удоволствие български партизански песни? Я ги зарежи. Слушай по-добре Дима Билан и си пий ракийката.

:lol:

Пея ги, без майтап :). Като си пусна поредната серия на "Километъра" и пея заедно с телевизора. Така по-добре вниквам българската душевност.

Ник, извинявай, но си избрал най-неправилния начин да вникваш в българската душевност. Ако наистина искаш да я разбереш си пускай от време на време "Излел е Дельо хайдутин" и "Притурила се е планината". А ако ти се прииска нещо военно - тогава слушай "Велик е нашият войник".

:lol:
Иван 25
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 845
Зарегистрирован: 26/02/2007, 23:52
Откуда: София

Сообщение Nik_1 » 08/06/2008, 18:56

Иван 25 писал(а):Ник, извинявай, но си избрал най-неправилния начин да вникваш в българската душевност. Ако наистина искаш да я разбереш си пускай от време на време "Излел е Дельо хайдутин" и "Притурила се е планината". А ако ти се прииска нещо военно - тогава слушай "Велик е нашият войник".
:lol:

Повечето песни на Валя Балканска и Стефка Съботинова, включително и тия горе дето ми ги предлагаш, съм ги слушал, много са хубави, особенно "Дельо", който даже лети в космоса.
"Велик е нашият войник", "Шуми Марица", "Изправи се гора от стомана","Край Босфора" пък са ми в МР3-ката.
Особенно ми харесва "Край Босфора", :) Мен с моите имперски замашки, не ме отпуска мечтата да върнем на православния свят православната столица Цариград.
Аватара пользователя
Nik_1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4171
Зарегистрирован: 09/03/2007, 08:22

Сообщение Иван 25 » 08/06/2008, 21:23

Nik_1 писал(а):
Иван 25 писал(а):Ник, извинявай, но си избрал най-неправилния начин да вникваш в българската душевност. Ако наистина искаш да я разбереш си пускай от време на време "Излел е Дельо хайдутин" и "Притурила се е планината". А ако ти се прииска нещо военно - тогава слушай "Велик е нашият войник".
:lol:

Повечето песни на Валя Балканска и Стефка Съботинова, включително и тия горе дето ми ги предлагаш, съм ги слушал, много са хубави, особенно "Дельо", който даже лети в космоса.
"Велик е нашият войник", "Шуми Марица", "Изправи се гора от стомана","Край Босфора" пък са ми в МР3-ката.
Особенно ми харесва "Край Босфора", :) Мен с моите имперски замашки, не ме отпуска мечтата да върнем на православния свят православната столица Цариград.

Ник, ти пък сега правиш забежки в обратна посока. Известно ли ти е, че "Велик е нашият войник" и "Край Босфора" бяха заклеймени като фашистки песни и много години бяха забранени за изпълнение. Да не говорим за "фашисткия" химн "Шуми марица". Аз на никого няма да казвам, но ти все пак не говори много публично, че харесваш подобни песни. Може да те изключат от "оная" група.

:lol: :lol: :lol:
Иван 25
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 845
Зарегистрирован: 26/02/2007, 23:52
Откуда: София

Сообщение master7 » 08/06/2008, 22:24

Мен с моите имперски замашки, не ме отпуска мечтата да върнем на православния свят православната столица Цариград.



Старичка е тази мечта,от времето на Иван Грозни.Стара и добре позната.
Безброй страдания е донесла на българския народ.
За тази идея в България можеш да намериш един файтон разведчици и партизани.
Не е ясно как се съчетава комунизма с придобивки за православния свят.
Май става дума за нещо съвсем друго,а се стеснявате да го кажете направо.

Заради тази руска мечтателност всички,които можаха изчезнаха като барут,след разпада на СССР.
Тези руски мечти не са оригинални.Изобретени са в Сърбия през 16-те век и неизменно са били насочени срещу нас.
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение sashooo » 08/06/2008, 22:41

master7 писал(а):
Мен с моите имперски замашки, не ме отпуска мечтата да върнем на православния свят православната столица Цариград.



Старичка е тази мечта,от времето на Иван Грозни.Стара и добре позната.
Безброй страдания е донесла на българския народ.
За тази идея в България можеш да намериш един файтон разведчици и партизани.
Не е ясно как се съчетава комунизма с придобивки за православния свят.
Май става дума за нещо съвсем друго,а се стеснявате да го кажете направо.

Заради тази руска мечтателност всички,които можаха изчезнаха като барут,след разпада на СССР.
Тези руски мечти не са оригинални.Изобретени са в Сърбия през 16-те век и неизменно са били насочени срещу нас.


Сега прозрях ролята на офицера от ДС Меди Доганов /Ахмет Доган/ и ДПС - това е активно мероприятие с цел завладяването (по един или друг начин) на Цариград от здравите православни сили.
"Кто вызовет доктора, наконец, Владимиру Таврическому-Панамскому, его однокурсникам, подельникам и виолончелистам?"
Андрей Пионтковский
Аватара пользователя
sashooo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1863
Зарегистрирован: 11/01/2008, 00:53
Откуда: София

Сообщение Алексей СПб » 09/06/2008, 01:00

Иван 25 писал(а):Творческата активност на писатели, художници, композитори, кинематографисти и т.н. изобщо не може да бъде никакъв критерий в тоталитарната държава. Изкуството в подобни държави е значима част от пропагандната система и е изцяло подчинено на интересите на ПАРТИЯТА-МАЙКА. За тези, които не се съобразяват с това, място в изкуството няма.

Т.е. Вы считаете, что военные песни Высоцкого и Окуджавы, "Жизнь и судьба" Гроссмана (список может быть продолжен) написаны по указке ЦК и являлись частью пропагандистской системы?
Упрощенный черно-белый схематизм - характерный признак догматического мышления, столь усердно насаждавшегося тоталитарным режимом. Прискорбно, что многие нынешние "демократы" остались верны "заветам Партии". Тоталитаризм ушёл, но тоталитарные рефлексы остались...
Дупки правим всякакви
Алексей СПб
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 979
Зарегистрирован: 30/04/2007, 02:29
Откуда: СПб

Сообщение stifen » 09/06/2008, 09:19

про гослит слышали, али нет ?
выдернув пучок здесь, пучок там, можно доказать все что угодно - при чем тут высоцкий, песни которого долгое время были полулегальными, или жизнь и судьба, которого вообще запретили, да и роман , по правде сказать - слабенький, кто нибудь читаеть его сейчас?, не зря еще советская критика писала, что роман о вмв, то бишь об ов еще не написан и скоро не напишуть
ты полюби нас черненькими, беленькимы нас всякий полюбить
stifen
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4544
Зарегистрирован: 23/08/2006, 22:12
Откуда: софия

Сообщение master7 » 09/06/2008, 22:03

Ник,ако не си чел още ти препоръчвам "Бит и душевност на нашия народ" от Иван Хаджийски.
Загинал е като доброволец на фронта през октомври 1944г.

http://www.segabg.com/online/article.as ... 9&id=00002


Тази книга би трябвало да прочете всеки,който се интересува от български народ.
"Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме"
Васил Левски
master7
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 3779
Зарегистрирован: 05/03/2006, 01:37

Сообщение Nik_1 » 09/06/2008, 22:52

master7 писал(а):Ник,ако не си чел още ти препоръчвам "Бит и душевност на нашия народ" от Иван Хаджийски.
Загинал е като доброволец на фронта през октомври 1944г.

http://www.segabg.com/online/article.as ... 9&id=00002


Тази книга би трябвало да прочете всеки,който се интересува от български народ.

Благодаря ти master7. Аз се интересувам от българския народ. Ще я прочета обезателно.
Аватара пользователя
Nik_1
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 4171
Зарегистрирован: 09/03/2007, 08:22

Сообщение лориса » 11/06/2008, 12:03

Лично знакома с болгарскими участниками ВМВ. Ни они , ни их дети никогда не позволят себе подобных высказываний, которые делают сдешние уязвленные любители искать историческую правду. Слава богу, что не все русофилы в Болгарии уподобляются форумным " русофилам". Здесь болгары, в основном , " разъясняют " русским исторические " ошибки" России или СССР. Но в Болгарии ничего подобного, конечно же, не было. :? У них была историческая " необходимость" и "ИНТЕРЕСы"!!! Комплексы , дорогие русофобы лечить надо. Дай бог, что бы ваши потомки их не имели. А вам с ними, боюсь, придется жить до конца.

И еще.. Мне хоть десять раз повторите, что у меня " жалкая, трусливая, рабская натура" , меня это не возмутит, т. к. это не правда. А на клевету я не обижаюсь. А вот Вы, бедные, как ужаленные подскакиеваете. :D С чего бы это ? Правда глаза колет!
лориса
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 52
Зарегистрирован: 05/02/2008, 22:03

Сообщение разведчик » 11/06/2008, 17:46

Skorpion_BG писал(а):
разведчик писал(а):значи в периода 1941 -1944 в България загиват близо 30 000 партизани и ятаци в битката срещу хитлерофашизма.
.

Да бе, да!! :lol: :lol:
Във връзка с Народния съд Цола Драгойчева възлага на комитетите на ОФ, а там, където такива няма - на кметствата, да съберат сведения по специален формуляр за „загиналите по време на фашизма”. Данните са предоставени на главния народен обвинител Георги Петров на 10 януари 1945 г., за да бъдат използвани в обвинителната му реч. Според тях общият брой на загиналите през 1923-1944 г. е 5134. За 1941-1944 г. е отбелязана цифрата 2320. От останалите, се сочи в документа, преобладават най-вече участниците в Септемврийското въстание от 1923 г.
Отсюда:
http://www.promacedonia.org/pm/pm_13.html


но поради що се срамиш да цитираш още две изречения по надолу?
"Години по-късно в мемоарната си книга „Победата”, част З, на стр. 536 Цола Драгойчева ще пише: „Общо само през юни 1944 г. са били арестувани и инквизирани хиляди антифашисти, стотици от които са били умъртвени без всякакъв съд и присъда.”"

този материал като цяло е абсолютен "демократическо"-гьобелсов боклук, съставен с с цел манипулация на невежи и неграмотни антикомунисти , с големи амбиции без покритие.
Но интересно е че освен че си жертва на манипулация, самият ти се опитваш да манипулираш другите, като вадиш текст от контекста .

Все пак си направих труд да прочета част от тоя мусор. Значи до 10 януари 1945 са изготвили списиък от 2320 жертви на фашизма. Но това са тия жертви за които може да се отправи вина някому и да бъде осъден от съда! А тези дето са убити от армия и полиция са болшинство, но не може да се осъди всеки войник,нали? Освен това спсисъка е съставен до 10.01.1945 ! а в същия пасквил пише че после пък имало десетки хиляди жертви на комунизма, чийто списък ВСЕ ОЩЕ не може да бъде съставен.
За това пък през 1947 Васил Коларов при сключване на мирния договор в Париж ОФИЦИАЛНО предствая цифрите от 30 000 избити партизани и ятаци ! И тези негови аргументи се отчитат при подписване на договора. Същите цифри казва автора на статията като се позовава на официална историческа справка , посочва книгата и страницата. Както и да го обвинявате че бил "гаден комуняга" все пак той има култура и коректност да посочва официални източници, за разлика от гьобелсовите "демократи"- манупулатори , понимаеш?
А за отношението на българския народ -съвременик има конкретни резултати от референдума 1946 . Над 90% гласуват за Народна Република. Данните се намират на официален правителствен сайт :
http://www.archives.government.bg/index ... bg&page=45
Для меня сегодня - отношение к Сталину - это критерий ума и честности: анти-сталинист - это либо малограмотный дурак, либо подлец.Третьего не дано. - Проф. С. Лопатников
Аватара пользователя
разведчик
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 445
Зарегистрирован: 11/04/2008, 12:07
Откуда: Мой адрес не дом и не улица, мой адрес СОВЕТСКИЙ СОЮЗ

Сообщение sashooo » 11/06/2008, 21:41

разведчик писал(а):
Skorpion_BG писал(а):
разведчик писал(а):значи в периода 1941 -1944 в България загиват близо 30 000 партизани и ятаци в битката срещу хитлерофашизма.
.

Да бе, да!! :lol: :lol:
Във връзка с Народния съд Цола Драгойчева възлага на комитетите на ОФ, а там, където такива няма - на кметствата, да съберат сведения по специален формуляр за „загиналите по време на фашизма”. Данните са предоставени на главния народен обвинител Георги Петров на 10 януари 1945 г., за да бъдат използвани в обвинителната му реч. Според тях общият брой на загиналите през 1923-1944 г. е 5134. За 1941-1944 г. е отбелязана цифрата 2320. От останалите, се сочи в документа, преобладават най-вече участниците в Септемврийското въстание от 1923 г.
Отсюда:
http://www.promacedonia.org/pm/pm_13.html


но поради що се срамиш да цитираш още две изречения по надолу?
"Години по-късно в мемоарната си книга „Победата”, част З, на стр. 536 Цола Драгойчева ще пише: „Общо само през юни 1944 г. са били арестувани и инквизирани хиляди антифашисти, стотици от които са били умъртвени без всякакъв съд и присъда.”"

този материал като цяло е абсолютен "демократическо"-гьобелсов боклук, съставен с с цел манипулация на невежи и неграмотни антикомунисти , с големи амбиции без покритие.
Но интересно е че освен че си жертва на манипулация, самият ти се опитваш да манипулираш другите, като вадиш текст от контекста .

Не четеш внимателно, а уж си разведка. Стотици пише. Освен това Цола Драгойчева ще напише колкото е удобно на режима(но дори и тя пише СТОТИЦИ), на чиято пропаганда може да завиди и самият Гьобелс.
Това с хилядите загинали партизани, вероятно е свързано с несъществуващите партизански ДИВИЗИИ, за които тук някои много обичат да говорят.
Аджеба, как като е имало такива дивизии, които са пускали "ешелоны под откос" :wink: , жертвите им са толкова малко. (Че са били отлични бойци е ясно :wink: , ама все пак )


разведчик писал(а):А за отношението на българския народ -съвременик има конкретни резултати от референдума 1946 . Над 90% гласуват за Народна Република.


И повече щяха да са процентите, но тогава другарите не са се били усъвършенствували така, както по-късно - 99,9% на всички следващи избори.

Бегство из реальности и принятие желанного за действительность - это диагноз. Ветка все-таки "История", а не фантастика, при том даже не научная. :idea:
Аватара пользователя
sashooo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1863
Зарегистрирован: 11/01/2008, 00:53
Откуда: София

Сообщение Stolyar » 11/06/2008, 21:45

Перенёс флуд в Говорилку, пожалуйста, в этой теме об участии Болгарии во ВМВ :!:
Аватара пользователя
Stolyar
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1680
Зарегистрирован: 22/06/2007, 11:38

Сообщение Stolyar » 11/06/2008, 22:22

Возвращаясь к заявленной теме: было бы интересно почитать материалы и обсудить участие болгарской армии на стороне антигитлеровской коалиции в последние месяцы войны.
Может быть кто-нибудь из коллег любезно согласится осветить эту тему или дать ссылки на исторические документы?
Аватара пользователя
Stolyar
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1680
Зарегистрирован: 22/06/2007, 11:38

Сообщение разведчик » 11/06/2008, 22:53

sashooo , ето че ти създаваш мусор в темата!
този материал от антикомунистическия сайт по принцип си е абсолютен боклук. Информацията не е изложена прямо, манипулира се с цифри, внушения , вадят се откъси от очевидно любимата ви Цола Драгойчева и друга пропаганда и после се "оборват". Пълна каша и боклук.
Не може да създадете стройна и систематизирана теза , а само търсите интриги в тезата на опонента,неточности в цифрите и прочие буквалистика.
моята теза е ясна:
През 1941-45 българския народ симпатизира на СССР, въпреки марионетъчното правителство народа се съпротивлява на хитлерофашизма ! Има организирано партизанско движение. За това има свидетелства от филови министри, царския регент и др. пряко заинтересовани лица. България и Италия са единствените страни от фашистката коалиция с народна съпротива. Другите в коалицията са Унгария, Румъния, Австрия, Италия ,които дори пращат войски на източния фронт. А България не изпраща! Защо? Ами защото царя не е искал българските дивизии на фронта да попълнят състава на Червената Армия .Точно това правят след 09.09.44. Защо тогава правителството на ОФ праща войски срещу Германия и те се бият , имат сериозни военни успехи и награди и главнокомандващия българската армия е поканен на парада на победата в Москва. Ами и до днес участниците се водят официално ветерани от Отечествената Война и на всеки 9.05 празнуват Деня на Победата.
Имаме резултатити от референдум - пряко доказателство за отношението на народа. Той е признат от любимите ви Сащ и Англия, на негова база се съдава конституцията.
какво можеш да опонираш на това? само инсинуации и да замазваш темата с помия и мусор.
Для меня сегодня - отношение к Сталину - это критерий ума и честности: анти-сталинист - это либо малограмотный дурак, либо подлец.Третьего не дано. - Проф. С. Лопатников
Аватара пользователя
разведчик
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 445
Зарегистрирован: 11/04/2008, 12:07
Откуда: Мой адрес не дом и не улица, мой адрес СОВЕТСКИЙ СОЮЗ

Сообщение sashooo » 11/06/2008, 23:52

разведчик писал(а):моята теза е ясна:
През 1941-45 българския народ симпатизира на СССР, въпреки марионетъчното правителство народа се съпротивлява на хитлерофашизма !......................................................................................................................................................................

В този период част българския народ симпатизира на СССР, друга на Германия, трета на Англия и САЩ, като симпатизиращите на последните доста намаляват след бомбандировките. (знам го от баба :wink: )
Правителството е доооста далече от марионетно.
До 22.06.1941, май няма никаква съпротива на хитлерофашизма, след това по нареждане на Коминтерна в България се прехвърлят "подводничари", "парашутисти" и прочее комунисти и се прави опит да се създаде някакво съпротивително движение. Без особен успех. Да наречеш това НАРОДНА СЪПРОТИВА е смешно - просто то никога не е имало особена подкрепа сред широките народни слоеве.
Това защо не се изпращат войски на източния фронт сме го дъвкали неведнъж. Такава "Народна съпротива" не би попречила на изпращането им. Все пак българската армия е воювала срещу руски части през ПСВ, щеше да воюва и срещу съветските през ВСВ, ако и бяха наредили.
Просто царят е имал акъл в главата, пък и не е искал да дава излишни жертви. Не е искал и името му да се свързва с поредната национална катастрофа. Нали помниш как и известен - Борис III Обединител - без да воюва. Освен това се е ползвал с доста по-широка народна подкрепа от комунистите. Да се движиш без охрана из България "обхваната" от "народна съпротива" иначе как си го представяш. (само да уточня, че не съм привърженик на монархията)
Армията за това е армия - срещу когото я пратят, срещу него воюва (това във връзка с участието в ВСВ на страната на СССР), после царските офицери воювали на страната на СССР във ВСВ - отиват на курорт в Белене и "Слънчев бряг". Освен това, изпращането на войски срещу Германия е и опит да се намалят негативите за страната, която е била част от Тристранния пакт.

Ние воюваме на страната на антихитлеристката коалиция, даваме хиляди жертви, но не се стига до признаването ни за победител. През 1945 г. Сталин е извоювал 3 гласа в ООН - Съветският съюз, Украйна и Беларус. Вижте каква е тактиката на съветското правителство. Украйна и Беларус гласуват за признаването ни като победител във войната, а Съветският съюз - против. Има протоколи на ООН. България не е призната за съвоюваща държава и по силата на Парижкия договор трябва да плаща репарации на Югославия и Гърция. Армията е ограничена на 60 000 души. Всички германски и италиански активи стават съветска собственост. Освен това съветите изнасят оборудване на заводи и предприятия, които са германски и италиански. Когато напускат съветските войски "забравят" да ни върнат локомотивите и вагоните.
Без да отричаме участието на Българската армия и жертвите, които дадохме, без да оскърбяваме ветераните, но такива са събитията и не бива да ги преиначаваме. Ние не сме победители, а победени.

Директор на Института по история към БАН проф. Георги Марков
http://www.makedonskatribuna.com/INTERVJU_BROJ_21.htm


Референдумът бил признат от Англия и САЩ, не ме разсмивай, нали те същите си поделят със Сталин сферите на влияние още в Ялта.
Аватара пользователя
sashooo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1863
Зарегистрирован: 11/01/2008, 00:53
Откуда: София

Сообщение Алексей СПб » 11/06/2008, 23:58

Stolyar писал(а):Возвращаясь к заявленной теме: было бы интересно почитать материалы и обсудить участие болгарской армии на стороне антигитлеровской коалиции в последние месяцы войны.
Может быть кто-нибудь из коллег любезно согласится осветить эту тему или дать ссылки на исторические документы?

Абсолютно согласен. Вновь поднимаю вопрос, который по понятным причинам, касается меня лично. Надеюсь на помощь болгарских собеседников.
Среди орденов и медалей, оставшихся от моего отца, который прошёл полями сражений от первого до последнего дня войны, есть болгарская медаль "Отечествена война". Мне очень хотелось бы получить достоверную информацию о том, насколько широко была распространенна практика награждения такой медалью бойцов Красной Армии.
Дупки правим всякакви
Алексей СПб
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 979
Зарегистрирован: 30/04/2007, 02:29
Откуда: СПб

Сообщение sashooo » 12/06/2008, 00:10

Алексей СПб писал(а):
Stolyar писал(а):Возвращаясь к заявленной теме: было бы интересно почитать материалы и обсудить участие болгарской армии на стороне антигитлеровской коалиции в последние месяцы войны.
Может быть кто-нибудь из коллег любезно согласится осветить эту тему или дать ссылки на исторические документы?

Абсолютно согласен. Вновь поднимаю вопрос, который по понятным причинам, касается меня лично. Надеюсь на помощь болгарских собеседников.
Среди орденов и медалей, оставшихся от моего отца, который прошёл полями сражений от первого до последнего дня войны, есть болгарская медаль "Отечествена война". Мне очень хотелось бы получить достоверную информацию о том, насколько широко была распространенна практика награждения такой медалью бойцов Красной Армии.


Изображение

Учреден е с НАРЕДБА-ЗАКОН от 9.9.1945 г. по случай участието на БА в последния етап от войната срещу Германия. С него са награждавани всички български и чуждестранни военни, взели участие в бойните действия.
Аватара пользователя
sashooo
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 1863
Зарегистрирован: 11/01/2008, 00:53
Откуда: София

Сообщение Алексей СПб » 12/06/2008, 00:37

Благодаря, медалът е същият.
Баща ми има още медал "За освобождение Белграда". От разказите на майка ми знам, че е научил толкова добре сръбски, че там са го вземали за югославски войник. Само са го питали: "Защо звездичките ти не изглеждат като на нашите войници?".
Дупки правим всякакви
Алексей СПб
 
Лет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форумеЛет на форуме
 
Сообщения: 979
Зарегистрирован: 30/04/2007, 02:29
Откуда: СПб

Пред.След.

Вернуться в История

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1